Print

Track: 2017 WPIAL Class 2A Boys Track and Field Championship Results

Written by Post-Gazette on .

Following are the eight medalists from the May 18, 2017 meet at Baldwin High School. The top five finishers in each event qualify for the PIAA championships May 26-27 at Shippensburg University. Those who finish in sixth through eighth place must meet qualifying standards, which are in parentheses next to each event.

100 meters (11.30) -- 1. Antwan Brooks, Aliquippa, 11.09. 2. Marlin Devonshire, Aliquippa, 11.29. 3. Dantae Ranieri, Hopewell, 11.31. 4. Jonathan Morris, The Neighborhood Academy, 11.36. 5. Dom Data, Shenango, 11.42. 6. Jack Ryan, Burrell, 11.46. 7. Quran Powe, Keystone Oaks, 11.49. 8. Joseph Kearney, Cardinal Wuerl North Catholic, 11.87.

200 (22.88) -- 1. Antwan Brooks, Aliquippa, 22.58. 2. Dillon Butz-Retzer, Apollo-Ridge, 22.94. 3. Dom Data, Shenango, 22.78. 4. Jack Ryan, Burrell, 23.26. 5. Anthony Milliner, New Brighton, 23.29. 6. Avery Boea-Gisler, Serra Catholic, 23.75. 7. Brenden Johnson, New Brighton, 23.81. 8. Jonathan Morris, The Neighborhood Academy, 23.92.

400 (50.70) -- 1. Dillon Butz-Retzer, Apollo-Ridge, 50.25. 2. Avery Boea-Gisler, Serra Catholic, 50.29. 3. Elijah Thomas, Avonworth/Northgate, 50.29. 4. Michael Allen, Avonworth/Northgate, 50.38. 5. Branden Carter, Aliquippa, 50.52. 6. Parker Redcross, Quaker Valley, 50.58. 7. Justin Huss, Derry, 51.93. 8. Dorian Bowie, Brentwood, 52.07.

800 (1:59.70) -- 1. Robert Reichenbaugh, Freeport, 1:58.30. 2. Brandon Anglemyer, South Side Beaver, 1:59.51. 3. Jarrett Boyd, Freedom, 2:00.48. 4. Cole Cejer, Our Lady of Sacred Heart, 2:00.49. 5. Kenny Azzarello, Avonworth/Northgate, 2:01.01. 6. Gordon Pollock, Winchester Thurston, 2:02.38. 7. Josh Yourish, Deer Lakes, 2:02.85. 8. Christopher Kocent, Our Lady of Sacred Heart, 2:03.62.

1,600 (4:31.13) -- 1. Tristan Forsythe, Winchester Thurston, 4:16.78. 2. Ben Bumgarner, Waynesburg Central, 4:17.55. 3. Zach Skolnekovich, Quaker Valley, 4:20.44. 4. Gordon Pollock, Winchester Thurston, 4:30.27. 5. Jarrett Boyd, Freedom, 4:32.05. 6. Billy Lott, Ellwood City, 4:33.65. 7. Zack Skrabski, South Park, 4:39.80. 8. Ben Clouse, Sewickley Academy, 4:40.88.

3,200 (9:31.71) -- 1. Zach Skolnekovich, Quaker Valley, 9:32.61. 2. Ben Bumgarner, Waynesburg Central, 9:50.22. 3. Ben Littmann, Winchester Thurston, 9:54.20. 4. Griffin Mackey, Sewickley Academy, 9:57.01. 5. Ben Barnes, Riverview, 10:01.17. 6. Shaun Hay, Winchester Thurston, 10:07.45. 7. John Reed, Aquinas Academy, 10:09.46. 8. Jake Smiley, Quaker Valley, 10:09.84.

110 hurdles (15.50) -- 1. James Thomas, Union, 15.15. 2. Daniel Layton, Waynesburg Central, 15.48. 3. Ryan Bredl, Mohawk, 15.59. 4. Shawn Broadway, Derry, 15.69. 5. Sam Hartman, South Park, 15.71. 6. Gary Raymond, South Park, 15.78. 7. Austin Seik, South Side Beaver, 15.86. 8. Patrick Banze, Vincentian, 15.97.

300 hurdles (40.80) -- 1. Calvin Wetzel, Riverside, 39.98. 2. Shawn Broadway, Derry, 39.99. 3. Michael Tomlin, Shady Side Academy, 40.57. 4. Jeremy Spicher, Riverside, 40.78. 5. Sam Hartman, South Park, 41.38. 6. Javin Melvin, Freedom, 41.70. 7. Patrick Banze, Vincentian, 41.91. 8. Luke Kennedy, Freeport, 42.57.

Javelin (176-0) -- 1. Noah Drudy, Hopewell, 187-5. 2. Zach Baum, Derry, 178-8. 3. Devon Brown, Fort Cherry, 166-2. 4. Keith Kalp, Mount Pleasant, 157-6. 5. Patrick Banze, Vincentian, 157-4. 6. Hunter Lindsay, South Park, 154-10. 7. Tyler Balega, Derry, 153-11. 8. Klein Verhill, Trinity Christian, 151.

Shot put (50-3) -- 1. Lance Fisher, Riverside, 53-1. 2. Marko Olivarez, McGuffey, 46-6. 3. Austin Kemp, Freeport, 45-9. 4. Gio Segura, Brentwood, 45-6. 5. Jackson Hoey, Quaker Valley, 45-4½. 6. Jacob Cavallo, Chartiers-Houston, 43-1½. 7. Tim Mazzarini, Keystone Oaks, 43-0¾. 8. Levi Graft, Yough, 42-9½.

Discus (148-0) -- 1. Lance Fisher, Riverside, 151-5. 2. Alex Pherson, Shenango, 148-3. 3. Dom Lagnese, Quaker Valley, 145-6. 4. Noah Drudy, Hopewell, 142-11. 5. Matt Hudson, Laurel, 138-9. 6. Devon Brown, Fort Cherry, 135-1. 7. Gio Segura, Brentwood, 132-8. 8. Jackson Hoey, Quaker Valley, 127-3.

High jump (6-4) -- 1. Darius Johnson, Valley, 6-5. 2. Chad Mariotti, New Brighton, 6-5. 3. Dantae Ranieri, Hopewell, 6-4. 4. Austin Walters, Burgettstown, 6-2. 5. James Thomas, Union, 6-2. 6. Anthony Milliner, New Brighton, 6-2. 7. Vinnie Keffer, Southmoreland, 6-2. 8. Mark Febinger, Deer Lakes, 6-0.

Long jump (21-6) -- 1. Dantae Ranieri, Hopewell, 23. 2. Santino Guandolo, Freedom, 21-10¾. 3. James Thomas, Union, 21-10¼. 4. Anthony Milliner, New Brighton, 21-8. 5. Adam Walker, Riverview, 21-5¼. 6. Darius Johnson, Valley, 21-4½. 7. Avante McKenzie, Aliquippa, 21-3. 8. Joseph Kearney, Cardinal Wuerl North Catholic, 21-2¼.

Triple jump (45-0) -- *-1. Anthony Milliner, New Brighton, 47-7½. 2. Isaiah Robinson, Washington, 46-7½. 3. James Thomas, Union, 44-8¼. 4. Derek Lockhart, South Allegheny, 42-9¼. 5. Jason Kraner, Shenango, 42-5. 6. Avante McKenzie, Aliquippa, 42-4¾. 7. Jesse Fornataro, Riverisde, 42-3. 8. Dorian Epps, Winchester Thurston, 41-9¼.

Pole vault (13-6) -- 1. Jack Georgetson, Hopewell, 13. 2. Zack Barth, South Side Beaver, 13. 3 (tie). Adam Walker, Riverview and Will Behm, Waynesburg Central, 12-6. 5. Joey Pail, Freedom, 12-6. 6. Mani Snyder, Greensburg Central Catholic, 12-6. 7. Daniel Layton, Waynesburg Central, 12-6. 8. Max McHale, Riverside, 12.

400 relay (44.30) -- 1. Aliquippa (Antwan Brooks, Branden Carter, Marlin Devonshire, Daevon Harris), 42.86. 2. Avonworth/Northgate, 43.88. 3. Hopewell, 44.34. 4. Brentwood, 44.35. 5. Quaker Valley, 44.35. 6. Burrell, 44.54. 7. Keystone Oaks, 44.56. 8. Southmoreland, 44.85.

1,600 relay (3:24.03) -- 1. Avonworth/Northgate (Michael Allen, Kenny Azzarello, Noah Clickett, Jacob Noethiger), 3:25.86. 2. Riverside, 3:26.31. 3. Derry, 3:26.65. 4. Quaker Valley, 3:26.73. 5. Mohawk, 3:28.10. 6. Our Lady of Sacred Heart, 3:30.23. 7. Freedom, 3:31.32. 8. Freeport, 3:32.71.

3,200 relay (8:15.55) -- 1. Freeport (Johnathan Asay, Brett Jones, Kevin Lynch, Alec Parker), 8:15.16. 2. Sewickley Academy, 8:16.17. 3. McGuffey, 8:22.54. 4. Avonworth/Northgate, 8:25.26. 5. Deer Lakes, 8:25.93. 6. Our Lady of Sacred Heart, 8:29.96. 7. Riverview, 8:36.42. Riverside, 8:38.

*-indicates WPIAL record.