Print

Softball: 2014 PIAA Playoffs at a Glance

Written by Sports Town on .

PIAA CLASS AAAA

Championship
Souderton 8, Lower Dauphin 3

Semifinals
Western Region

Souderton 2, DuBois 0
Eastern Region
Lower Dauphin 8, Parkland 7 (8 innings)

Quarterfinals
Western Region
Souderton 6, Central Mountain 5
DuBois 9, Latrobe 5
Eastern Region
Parkland 3, Avon Grove 0
Lower Dauphin 4, Archbishop Ryan 0

First Round
Western Region
Souderton 12, Cumberland Valley 3
Central Mountain 7, Manheim Township 6
Latrobe 6, Shaler 4
DuBois 5, Canon-McMillan 4
Eastern Region
Avon Grove 5, Philadelphia Central 0
Parkland 5, Spring-Ford 0
Archbishop Ryan 6, North Penn 0
Lower Dauphin 2, Hazleton 0

PIAA CLASS AAA

Championship
Springfield-Delco 3, Bethlehem Catholic 0

Semifinals
Western Region

Springfield-Delco 3, Greensburg Salem 2
Eastern Region
Bethlehem Catholic 4, Lansdale Catholic 1

Quarterfinals
Western Region
Springfield-Delco 7, St. Marys 0
Greensburg Salem 2, Thomas Jefferson 1
Eastern Region
Bethlehem Catholic 1, Radnor 0
Lansdale Catholic 2, Berwiick 1

First Round
Western Region
Springfield-Delco 4, Shippensburg 2
St. Marys 5, Mars 4
Thomas Jefferson 8, Bellefonte 3
Greensburg Salem 2, Warren 0
Eastern Region
Radnor 10, Franklin Towne Charter 0 (5 innings)
Bethlehem Catholic 3, Lampeter-Strasburg 2
Lansdale Catholic 8, Donegal 4
Berwick 18, Mifflinburg 12

PIAA CLASS AA

Championship
Central Columbia 13, Bald Eagle Area 5

Semifinals
Western Region
Bald Eagle Area 7, Philipsburg-Osceola 3
Eastern Region
Central Columbia 10, Susquenita 5

Quarterfinals
Western Region
Philipsburg-Osceola 9, Beaver 6
Bald Eagle Area 4, Wilmington 1
Eastern Region
Susquenita 6, Pen Argyl 1
Central Columbia 4, Delone Catholic 2

First Round
Western Region
Beaver 6, Everett 0
Philipsburg-Osceola 19, Moniteau 6 (5 innings)
Bald Eagle Area 2, Seton-LaSalle 1 (8 innings)
Wilmington 8, Deer Lakes 7
Eastern Region
Susquenita 10, Swenson 1
Pen Argyl 3, St. Basil 2
Delone Catholic 7, Conwell-Egan 6 (9 innings)
Central Columbia 5, Holy Cross 4

PIAA CLASS A

Championship
Minersville 4, Claysburg-Kimmel 1

Semifinals
Western Region

Claysburg Kimmel 5, Neshannock 4 (8 innings)
Eastern Region
Minersville 10, Bristol 1

Quarterfinals
Western Region
Neshannock 6, Burgettstown 1
Claysburg-Kimmel 6, Iroquois 1
Eastern Region
Minersville 12, Halifax 2 (5 innings)
Bristol 5, South Williamsport 0

First Round
Western Region
Neshannock 11, Smethport 1 (5 innings)
Burgettstown 6, Southern Huntingdon 4 (8 innings)
Claysburg-Kimmel 8, DuBois Central Catholic 2
Iroquois 10, South Side Beaver 7
Eastern Region
Bristol 24, Girard Academic Music Program 0 (3 innings)
South Williamsport 5, Old Forge 3 (8 innings)
Minersville 13, Bloomsburg 3 (6 innings)
Halifax 5, Hope for Hyndman at Big Spring 0