Print

Boys Basketball: 2014 PIAA Playoffs at a Glance

Written by Sports Town on .

Class AAAA

Championship – March 22
New Castle 52, La Salle College 39

Semifinals – March 18
Western Region
New Castle 58, Abington 54

Eastern Region
La Salle College 61, Chester 55

Quarterfinals – March 15
Western Region
Abington 56, Martin Luther King 52
New Castle 57, Hampton 55

Eastern Region
Chester 66, West Chester Rustin 36
La Salle College 71, Lower Merion 48

Second Round - March 12-13
Western Region
March 13
Hampton 67, McDowell 45
March 12
New Castle 64, North Allegheny 54
Abington 59, York William Penn 53
Martin Luther King 65, Pennsbury 43

Eastern Region
March 12

Chester 79, Hazleton 71
La Salle College 49, Cedar Crest 43
Lower Merion 64, Roman Catholic 52
West Chester Rustin 60, Parkland 57

First Round - March 8
Western Region
Hampton 58, Allderdice 43
McDowell 65, Kiski Area 46
New Castle 71, Bethel Park 64
North Allegheny 82, Altoona 57
Abington 65, Emmaus 52
Martin Luther King 57, Cumberland Valley 43
Pennsbury 65, West Lawn Wilson 43
York William Penn 67, Haverford 49

Eastern Region
Cedar Crest 66, Spring-Ford 52
Chester 79, Carlisle 38
Hazleton 63, Stroudsburg 53
La Salle College 64, Conestoga 58
Lower Merion 79, Hershey 69
Parkland 63, Central Bucks West 51
Roman Catholic 48, Oxford 38
West Chester Rustin 54, Central York 47

Class AAA

Championship – March 21
Neumann-Goretti 64, Susquehanna Township 57

Semifinals – March 18
Western Region

Susquehanna Township 42, Central Valley 31

Eastern Region
Neumann-Goretti 65, Philadelphia Electrical 53

Quarterfinals – March 14
Western Region
Central Valley 69, Farrell 62
Susquehanna Township 75, Lancaster Mennonite 57

Eastern Region
Neumann-Goretti 60, Allentown Central Catholic 50
Philadelphia Electrical 52, Archbishop Carroll 51

Second Round - March 11
Western Region
Susquehanna Township 52, Pottsville 45
Lancaster Mennonite 68, Chartiers Valley 64
Central Valley 61, Thomas Jefferson 51
Farrell 86, Uniontown 72 (OT)

Eastern Region
Neumann-Goretti 73, Wilkes-Barre GAR 55
Allentown Central Catholic 82, Bishop McDevitt 55
Archbishop Carroll 59, Abington Heights 55
Philadelphia Electrical 53, Holy Ghost Prep 52

First Round - March 7
Western Region
Central Valley 67, Mars 56
Chartiers Valley 68, Erie Strong Vincent 54
Farrell 60, Montour 57
Thomas Jefferson 72, Erie East 66
Uniontown 87, Punxsutawney 54
Lancaster Mennonite 70, Somerset 44
Pottsville 58, Lower Moreland 38
Susquehanna Township 65, Imhotep Charter 47

Eastern Region
Abington Heights 70, Central Columbia 42
Allentown Central Catholic 67, West York 54
Archbishop Carroll 57, Manheim Central 35
Bishop McDevitt 77, Pittston Area 42
Holy Ghost Prep 65, Bermudian Springs 53
Neumann-Goretti 62, Berks Catholic 46
Philadelphia Electrical 68, Blue Mountain 50
Wilkes-Barre GAR 61, Shamokin 49

Class AA

Championship – March 22
Constitution 61, Seton-LaSalle 59

Semifinals – March 18
Western Region

Seton-LaSalle 46, Greensburg Central Catholic 44

Eastern Region
Constitution 55, Wilkes-Barre Meyers 44

Quarterfinals – March 15
Western Region

Seton-LaSalle 70, Aliquippa 44
Greensburg Central Catholic 60, Beaver Falls 49

Eastern Region
Constitution 72, Holy Cross 62
Wilkes-Barre Meyers 52, Delaware Valley Charter 50

Second Round - March 12-13
Western Region
March 13
Greensburg C.C. 73, West Middlesex 57
Seton-LaSalle 61, Mercyhurst Prep 41
March 12
Aliquippa 57, Quaker Valley 44
Beaver Falls 72, Summit Academy 48

Eastern Region
March 12

Constitution 67, Mid Valley 52
Delaware Valley Charter 46, Loyalsock 45
Holy Cross 59, Bristol 53
Wilkes-Barre Meyers 51, West Catholic 41

First Round - March 8
Western Region
Aliquippa 60, Fairview 42
Beaver Falls 56, Martinsburg Central 44
Greensburg C.C. 92, Bald Eagle Area 59
Quaker Valley 42, Richland 40 (OT)
Seton-LaSalle 82, Penns Valley 51
Summit Academy 75, Conemaugh Township 59
West Middlesex 76, Neshannock 66
Mercyhurst Prep 78, Brookville 70 (2 OT)

Eastern Region
Bristol 52, High School of the Future 47
Constitution 61, Columbia 45
Del-Val Charter 60, Notre Dame-Green-Pond 45
Holy Cross 59, Hanover 45
Loyalsock 69, Camp Hill Trinity 52
Mid Valley 58, Lewisburg 57
West Catholic 61, Palumbo 40
Wilkes-Barre Meyers 48, Towanda 35

Class A

Championship – March 21
Lincoln Park 70, Math, Civics & Sciences 66

Semifinals – March 18
Western Region

Lincoln Park 70, Bishop Carroll 28

Eastern Region
Math, Civics & Sciences 76, St. John Neumann 53

Quarterfinals – March 14
Western Region
Bishop Carroll 63, Cardinal Wuerl North Catholic 59 (OT)
Lincoln Park 99, Vincentian 64

Eastern Region
Math, Civics & Sciences 47, Church Farm 46
St. John Neumann 78, New Hope Academy 68

Second Round - March 11
Western Region
Lincoln Park 81, Forbes Road 28
Vincentian 94, Homer-Center 66
Bishop Carroll 69, Monessen 65
Cardinal Wuerl North Catholic 58, Ridgway 43

Eastern Region
Church Farm 56, Mahanoy Area 52
Math, Civics & Sciences 57, Sullivan County 39
New Hope Academy 71, Pius X 65
St. John Neumann 51, Phil-Mont Christian 48

First Round - March 7
Western Region
Cardinal Wuerl North Catholic 56, Berlin Brothersvalley 44
Lincoln Park 96, Johnsonburg 47
Monessen 87, Erie First Christian 78 (2 OT)
Vincentian 95, Cochranton 85
Bishop Carroll 81, Clarion-Limestone 42
Forbes Road 46, Bishop Guilfoyle 40
Homer-Center 47, Elk County Catholic 45
Ridgway 62, Eisenhower 32

Eastern Region
Church Farm 59, Lebanon Catholic 38
Mahanoy Area 57, Galeton 20
Math, Civics & Sciences 100, Delco Christian 50
New Hope Academy 58, Sankofa Freedom 52
Phil-Mont Christian 76, New Media Charter 65
Pius X 44, Old Forge 31
St. John Neumann 64, Greenwood 50
Sullivan County 52, Mount Calvary 47