Print

Softball: 2013 PIAA Playoffs At A Glance

Written by Ken Wunderley on .

PIAA Class AAAA

Championship: Friday, June 14
Canon-McMillan 4, Neshaminy 3, 12 inn.

Semifinals: June 11
Neshaminy 3, North Penn 2
Canon-McMillan 3, Pennsbury 1

Quarterfinals: June 6
North Penn 11, Central Bucks East 0
Neshaminy 8, Daniel Boone 0
Pennsbury 14, Cumberland Valley 3
Canon-McMillan 5, North Allegheny 0

First Round: June 3-4
Central Bucks East 10, Philadelphia Girls 0, 5 inn.
North Penn 4, Northampton 1
Neshaminy 1, St. Hubert's 0
Daniel Boone 4, Hazleton 1
Pennsbury 13, Central Dauphin 1
Cumberland Valley 9, Mifflin County 1
Canon-McMillan 2, Hempfield 1
North Allegheny 5, DuBois 3

PIAA Class AAA

Championship: Friday, June 14
Valley View 5, Fort LeBoeuf 0

Semifinals: June 11
Valley View 6, Nazareth Academy 3
Fort LeBoeuf 4, Ambridge 1

Quarterfinals: June 6
Nazareth Academy 2, Bethlehem Catholic 1
Valley View 5, Twin Valley 3
Ambridge 5, Greencastle-Antrim 3
Fort LeBoeuf 1, Greensburg Salem 0

First Round: June 3-4
Nazareth Academy 11, Franklin Towne Charter 3
Bethlehem Catholic 5, Donegal 2
Twin Valley 6, Bonner Prendergast 1
Valley View 5, Jersey Shore 0
Greencastle-Antrim 3, Chichester 1
Ambridge 5, Hollidaysburg 2
Greensburg Salem 2, St. Mary's 0
Fort LeBoeuf 2, West Allegheny 0

PIAA Class AA

Championship: Friday, June 14
Brandywine Heights 1, Riverside 0

Semifinals: June 11
Brandywine Heights 5, Holy Redeemer 4, 10 inn.
Riverside 2, Philipsburg-Osceola 0

Quarterfinals: June 6
Brandywine Heights 6, Pen Argyl 0
Holy Redeemer 6, Conwell-Egan 3
Riverside 13, Ligonier Valley 0
Philipsburg-Osceola 3, Deer Lakes 1

First Round: June 3-4
Brandywine Heights 16, Philadelphia Acad. 0, 4 inn.
Pen Argyl 9, Christopher Dock 0
Conwell-Egan 8, Pequea Valley 1
Holy Redeemer 1, Warrior Run 0, 8 inn.
Riverside 6, Curwensville 0
Ligonier Valley 6, Chestnut Ridge 5
Philipsburg-Osceola 4, Chartiers-Houston 1
Deer Lakes 3, Fairview 0

PIAA Class A

Championship: Friday, June 14
Williams Valley 13, Neshannock 0, 6 inn.

Semifinals: June 11
Williams Valley 2, Northeast Bradford 1
Neshannock 4, Southern Huntingdon 1

Quarterfinals: June 6
Northeast Bradford 11, Bristol 3
Williams Valley 12, Hyndman Charter 2
Neshannock 6, Claysburg-Kimmel 1
Southern Huntingdon 6, Carmichaels 2

First Round: June 3-4
Bristol 14, Philadelphia GAMP 0
Northeast Bradford 5, Old Forge 1
Williams Valley 8, Bloomsburg 0
Hyndman Charter 6, Greenwood 5
Neshannock 9, Elk County Catholic 1
Claysburg-Kimmel 4, Burgettstown 0
Southern Huntingdon 5, Keystone 2
Carmichaels 13, Saegertown 9