Print

Wrestling: PG's Individual Rankings (Feb. 18)

Written by Ken Wunderley on .

106 Pounds - Class AAA
1. Luke Pletcher, Latrobe (30-2)  
2. Gage Curry, North Hills (28-2)  
3. Brendan Price, Canon-McMillan (31-6)  
4. Mike Heinl, Shaler (22-5)  
5. Scott Stossel, North Allegheny (26-9)  
6. Doug Gudenburr, Ringgold (30-4)  
7. Jared Rice, Fox Chapel (25-6)  
8. Kevin Miller, Norwin (21-7)  
9. Tyler Kenney, Connellsville (20-8)  
10. Gage Nicolella, McGuffey (22-7)  

113 Pounds - Class AAA
1. Dom Forys, North Allegheny (33-2)  
2. Austin Headlee, Waynesburg (32-3)  
3. Ricky Cavallo, Hempfield (24-6)  
4. James Harrison, West Mifflin (26-1)  
5. Phillip Mary, Peters Township (25-5)  
6. Daniel Leonard, Connellsville (16-11)  
7. Kevin Kinyua, Mt. Lebanon (24-9)  
8. Kyle Berk, Franklin Regional (26-13)  
9. Mitchell Hartman, Belle Vernon (23-7)  
10. Aaron Harris, McGuffey (26-7)

120 Pounds - Class AAA
1. Sam Krivus, Hempfield (29-3)  
2. Dalton Macri, Canon-McMillan (35-5)  
3. Vincenzo Joseph, Central Catholic (16-7)  
4. Blake Caudill, Butler (29-4)  
5. Brendan Hasson, Belle Vernon (30-3)  
6. Ryan Hardaway, Kiski Area (23-4)  
7. Logan Heinl, Shaler (25-3)  
8. Lukas Etzel, Elizabeth Forward (22-7)  
9. Shaun Wilson, Waynesburg (23-8)  
10. Ryan Yocum, Trinity (23-6)  

126 Pounds - Class AAA
1. Connor Schram, Canon-McMillan (34-3)  
2. Michael Kemerer, Franklin Regional (28-5)  
3. Tyler Walker, North Hills (28-1)  
4. Tyler Buckiso, Peters Township (28-2)  
5. Nathan Russo, Belle Vernon (28-4)  
6. Jordan McGonigle, Shaler (23-6)  
7. Korey Caudill, Butler (30-4)  
8. Austin Shaw, Greensburg Salem (29-9)  
9. Jake Gerard, Ringgold (24-8)  
10. Zac Argyle, McKeesport (19-7)  

132 Pounds - Class AAA
1. Tyler Smith, Franklin Regional (35-3)  
2. Drew Walker, North Hills (25-4)  
3. Italo Merante, Peters Township (24-2)  
4. Corey Wilding, Upper St. Clair (24-8)  
5. Alec Hutchin, Canon-McMillan (19-10)  
6. Filippo Crivelli, Hopewell (28-3)  
7. Drew Landefeld, North Allegheny (22-11)  
8. Cody Houston, Butler (30-7)  
9. Jake Ardelitz, Kiski Area (23-10)  
10. Joel Pezze, Norwin (25-6)  

138 Pounds - Class AAA                             
1. Josh Maruca, Franklin Regional (33-6)  
2. Jesse Rodgers, North Allegheny (30-4)  
3. Justin Alexander, Central Catholic (33-8)  
4. Ethan Kenney, Connellsville (23-6)  
5. Sean LaVella, Hempfield (24-4)  
6. Zach Mattucci, Greensburg Salem (24-13)  
7. Jake Shaffer, Latrobe (26-7)  
8. Devan Evanovich, Peters Township (19-9)  
9. Justin Ritter, Trinity (21-8)  
10. Paul Dunn, Bethel Park (21-9)

145 Pounds - Class AAA
1. Josh Shields, Franklin Regional (34-4)  
2. Cole Landowski, Kiski Area (29-2)  
3. Kevin Synan, Hampton (30-5)  
4. Chris Nuss, Central Catholic (24-10)  
5. Derek Verkleeren, Belle Vernon (21-6)  
6. Nate Hall, West Allegheny (30-1)  
7. Travis Grando, Montour (18-10)  
8. Brooks Wilding, Upper St. Clair (22-7)  
9. Austin Leon, Seneca Valley (24-9)  
10. Zachary Sistek, Greensburg Salem (19-9)  

152 Pounds - Class AAA
1. Heath Coles, Norwin (27-3)  
2. Tyler Reinhart, Greensburg Salem (31-5)  
3. Kyle Skelly, Kiski Area (22-4)  
4. Kyle Coniker, Central Catholic (27-6)  
5. Devin Austin, Penn-Trafford (29-6)  
6. Dale Provance, Connellsville (22-7)  
7. Zach Kocak, Hampton (28-6)  
8. Brandon Yant, Franklin Regional (27-10)  
9. Will Pihiou, Canon-McMillan (11-11)  
10. Zach Martin, Plum (23-11)  

160 Pounds - Class AAA
1. Zack Zavatsky, Latrobe (31-1)  
2. Zach Voytek, Greensburg Salem (35-1)  
3. Jonathan Avon, North Hills (23-1)  
4. Austin Bell, Belle Vernon (31-6)  
5. Sammy Minor, Canon-McMillan (29-6)  
6. Dom Nania, Hempfield (25-7)  
7. Brendan Burnham, Pine-Richland (24-3)  
8. Devin Fallenstein, Ringgold (30-3)  
9. Ben Schweiger, North Allegheny (19-9)  
10. Dmitry Wilding, Upper St. Clair (26-6)

170 Pounds - Class AAA
1. Cody Wiercioch, Canon-McMillan (34-1)  
2. Kellan Stout, Mt. Lebanon (27-3)  
3. Noah Wilps, Chartiers Valley (21-6)  
4. Brandon Olszewski, Hampton (26-6)  
5. Ryan Hannon, Butler (27-3)  
6. Damon Drositis, Hopewell (26-1)  
7. Tyler Worthing, Kiski Area (26-9)  
8. Andrew McRandal, Plum (23-8)  
9. Milton Kobaly, Belle Vernon (27-9)  
10. Clay Byerly, North Allegheny (16-5)  

182 Pounds - Class AAA
1. Alex DeCiantis, North Allegheny (25-2)  
2. Adam Nickelson, Belle Vernon (31-1)  
3. Andrew Phipps, Norwin (30-5)  
4. Brent Blaharczyk, McGuffey (21-4)  
5. Zack Weaver, Butler (28-7)  
6. Raistlen Willett, Greensburg Salem (26-13)  
7. Robert West, Trinity (22-2)  
8. Steve LaFrance, Canon-McMillan (20-10)  
9. Luke Fournier, Elizabeth Forward (24-4)
10. Justin Aippersbach, Hampton (17-5)

195 Pounds - Class AAA
1. Matt McCutcheon, Kiski Area (29-0)  
2. Jake Hart, Hampton (33-1)  
3. Alen Turcinhodzic, North Hills (26-4)  
4. Anthony Cable, Greensburg Salem (24-4)  
5. Zach Smith, North Allegheny (29-7)  
6. Nate Grygo, Bethel Park (27-8)  
7. Matthew Butler, Connellsville (20-10)  
8. Travis Schmeling, Latrobe (16-9)  
9. Michael Tempalski, Hopewell (20-2)
10. Austin Bitzer, Mars (13-2)

220 Pounds - Class AAA
1. Alex Campbell, Canon-McMillan (29-6)  
2. Zach DeLuca, Central Catholic (31-7)  
3. Cole Macek, Montour (26-2)  
4. Dylan Miller, Connellsville (29-4)  
5. James Keys, West Mifflin (24-7)  
6. Devontae Evans, Baldwin (24-9)  
7. Ryan Steinstraw, McGuffey (19-7)  
8. Maurice Slinger, Upper St. Clair (27-7)  
9. Kasey Teyssier, West Allegheny (23-8)  
10. Johan VanWyke, Mars (16-5)

285 Pounds - Class AAA
1. Shane Kuhn, Kiski Area (31-0)  
2. Damon Sims Jr., Hopewell (19-1)  
3. Luke Fleck, Franklin Regional (15-1)  
4. Noah Shulman, Hampton (32-4)  
5. Angelo Broglia, Canon-McMillan (30-8)  
6. Evan Seaman, Trinity (23-5)  
7. Tyler Lever, Fox Chapel (26-4)  
8. Thor Henze, Thomas Jefferson (15-3)  
9. Tyler Mears, Latrobe (26-8)  
10. Patrick Kline, Pine-Richland (21-3)

106 Pounds - Class AA
1. Austin Griffiths, Southmoreland (26-2)  
2. Austin McDermitt, Burgettstown (29-4)  
3. Brendan Howard, Jefferson-Morgan (32-4)  
4. Jihad Ratliff, Valley (24-7)  
5. Hunter Neely, Bentworth (26-10)
6. Sheldon Phillips, West Greene (20-12)
7. Ben Hritsko, Chartiers-Houston (23-15)
8. Jasper Wolfe, South Fayette (22-10)

113 Pounds - Class AA
1. Seth Carr, South Fayette (29-3)  
2. George Phillippi, Derry Area (32-3)  
3. Zach Swarrow, Beth-Center (16-5)  
4. Jake Rothka, Bentworth (31-6)  
5. Justo Hernandez, South Allegheny (28-6)  
6. Jacob Musco, Valley (16-11)
7. Cody Charles, Yough (22-9)  
8. John Dennis, Burgettstown (21-10)

120 Pounds - Class AA
1. Nathan Reckner, South Side Beaver (26-2)  
2. Mike Carr, South Fayette (20-8)  
3. Richie McGinnis, Chartiers-Houston (30-12)  
4. Josiah Hughes, Valley (27-8)  
5. Mike Novak, Mt. Pleasant (33-9)  
6. Matthew Vickless, Bentworth (26-10)
7. Stone Kepple, Derry Area (26-10)
8. Anthony Trimmer, Avonworth (12-14)  

126 Pounds - Class AA
1. Pat Dewitt, Valley (29-7)  
2. John Demaske, Jefferson-Morgan (19-2)
3. Greg Bulsak, South Park (27-7)  
4. Vince Vahaly, Bentworth (26-4)  
5. Darion Trimmer, Avonworth (20-13)
6. Damon Greenwald, Burrell (23-11)
7. Teddy Charletta, Yough (26-9)  
8. Shane Ging, South Fayette (22-16)  

132 Pounds - Class AA  
1. Jason Nolf, Kittanning (35-0)  
2. Nick Zanetta, Keystone Oaks (26-2)  
3. Shane Gentry, South Side Beaver (32-1)  
4. Jake Wentzel, South Park (25-5)  
5. John Andrejcik, Burrell (23-6)  
6. Wade Blackmon, West Greene (27-9)
7. Trevor Wood, Bentworth (29-11)
8. Stephen Kotouch, Burgettstown (25-10)

138 Pounds - Class AA  
1. Nick Gavazzi, Charleroi (29-0)  
2. Steven Edwards, Burrell (30-5)  
3. Taylor Wentzel, South Park (20-4)  
4. Jason Miller, Jefferson-Morgan (33-7)  
5. Nolan Wise, Highlands (14-7)  
6. Anthony Welsh, Beth-Center (32-10)
7. Nick Kusich, Avella (26-10)
8. Harley Peterson, Laurel (18-8)

145 Pounds - Class AA
1. Tanner Sutton, Chartiers-Houston (36-5)  
2. Phillip Marra, Burrell (22-6)  
3. Ryan Zalar, Jefferson-Morgan (18-7)
4. Austin Mears, Mt. Pleasant (27-15)  
5. Matthew Johnston, West Greene (32-3)  
6. Jason Stay, Beth-Center (23-9)  
7. Shane King, Laurel (15-7)
8. Drew Trybus, Keystone Oaks (16-7)  

152 Pounds - Class AA
1. Boe Bonzo, Freedom (20-3)  
2. Grant Fetchet, South Fayette (29-7)  
3. Taylor Jack, Kittanning (29-8)  
4. Corey Falleroni, Burrell (22-5)  
5. Ethan Charlesworth, Mt. Pleasant (22-6)
6. Matthew Riggle, Beth-Center (21-13)
7. Kurt Struwe, Beaver (18-8)
8. Jarrett Dorazio, Derry (17-11)

160 Pounds - Class AA
1. Connor Payne, South Side Beaver (30-6)  
2. J.J. Walker, South Fayette (24-6)  
3. Bill Bowlen, Jefferson-Morgan (27-8)  
4. Jacob Robb, Kittanning (26-8)
5. Marcus Davenport, Valley (23-7)  
6. Derek Hull, Chartiers-Houston (25-16)
7. Nico Brown, Beth-Center (18-7)  
8. Evan Haines, Mt. Pleasant (16-9)  

170 Pounds - Class AA
1. Dustin Conti, Jefferson-Morgan (31-0)  
2. Michael Fetchet, South Fayette (33-1)  
3. Cory Klems, Burrell (19-14)  
4. David Kincaid, Chartiers-Houston (21-10)
5. Dalton Wildman, West Greene (26-6)  
6. Gary Fallecker, Yough (21-7)  
7. Josh Churchin, North Catholic (15-7)
8. Austin Piper, Mt. Pleasant (16-17)

182 Pounds - Class AA
1. Dakota DesLauriers, Burrell (26-0)  
2. Terrell Fields, Valley (30-4)  
3. Justin Overly, Mt. Pleasant (31-8)  
4. Freddie McKissick, Carlynton (16-4)
5. Zack Simonelli, Avella (18-7)  
6. Lucas Richardson, Yough (25-8)  
7. Brad Haney, South Fayette (23-14)
8. Brad Roberts, Burgettstown (13-12)

195 Pounds - Class AA  
1. Garrett Vulcano, Chartiers-Houston (37-2)  
2. Zach Walker, South Fayette (28-4)  
3. Zac Croyle, Kittanning (21-9)
4. Dakota Datz, Southmoreland (11-4)
5. Eli Holt, Mt. Pleasant (24-11)
6. Seth Hitchens, South Allegheny (24-8)  
7. Brad Grinnen, Ellwood City (25-5)  
8. Christian Williams, Yough (24-7)  

220 Pounds - Class AA
1. Jake Temple, Avella (31-1)  
2. Cody Jacobs, West Greene (28-4)  
3. Thomas Sever, Yough (27-8)  
4. Josh Kraushaar, Chartiers-Houston (26-13)
5. Joey Kazalas, Keystone Oaks (17-9)
6. Jake Fordyce, Bentworth (27-7)  
7. Logan Robb, Kittanning (19-13)  
8. Tyler Cousins, Freedom (25-9)

285 Pounds - Class AA
1. Alan Beattie, Burrell (29-8)  
2. Jake Beistel, Southmoreland (28-2)  
3. David Grafton, Kittanning (17-11)  
4. Rob Wolak, South Park (18-6)  
5. Mason Shumaker, Bentworth (26-9)
6. Adam Beich, Derry (12-9)
7. David Cushey, Fort Cherry (6-3)
8. Zach Brown, Mapletown (13-12)