Print

Wrestling: PIAA Team Tournament Summaries (Day 1)

Written by Ken Wunderley on .

Below are summaries from Day 1 of the PIAA Team Tournament involving WPIAL teams.

Bermudian Springs 34, Burrell 29  

106 - Jason Roberts (Burrell) Forfeit (Bermudian Springs)
*113 - Chase Mueller (Bermudian Springs) Fall Cody Brown (Burrell) 1:34
120 - Dalton Becker (Bermudian Springs) Dec Noah Hanna (Burrell) 6-2
126 - Ted Marines (Bermudian Springs) Dec Damon Greenwald (Burrell) 6-3
132 - Jake Ford (Bermudian Springs) Dec Zack Wolford (Burrell) 7-5
138 - Steven Edwards (Burrell) Major Austin Jackson (Bermudian Springs) 18-7
145 - Phillip Marra (Burrell) Dec Briton Shelton (Bermudian Springs) 7-4
152 - Corey Falleroni (Burrell) Major Jared Spahr (Bermudian Springs) 13-2
160 - Colton Dull (Bermudian Springs) Major Nicholas Pattock (Burrell) 12-4
170 - Tristan Sponseller (Bermudian Springs) Fall Zachery Smith (Burrell) 0:37
182 - Jacob Slonaker (Bermudian Springs) Dec Cory Klems (Burrell) 4-1
195 - Dakota DesLauriers (Burrell) Forfeit (Bermudian Springs)
220 - Brock Linebaugh (Bermudian Springs) Fall Shane Cornuet (Burrell) 3:47
285 - Allan Beattie (Burrell) Forfeit (Bermudian Springs)

West Branch 33, South Fayette 26
106 - Dustin Deliman (West Branch) Dec Jasper Wolfe (South Fayette) 3-0
*113 - Wyatt Sankey (West Branch) Fall Jared Cardillo (South Fayette) 3:50
120 - Seth Carr (South Fayette) Major Jacob Brown (West Branch) 15-5
126 - Shane Ging (South Fayette) Dec Abe Albright (West Branch) 5-3
132 - John Hayles (West Branch) Fall Ben Previte (South Fayette) 5:39
138 - Parker Bumbarger (West Branch) Fall Scott Rzepecki (South Fayette) 5:44
145 - Clayton Green (West Branch) Dec Brandon Keck (South Fayette) 5-1
152 - Grant Fetchet (South Fayette) Dec Luke Slippey (West Branch) 3-1
160 - Jared Walker (South Fayette) Major Conor Myers (West Branch) 13-2
170 - Michael Fetchet (South Fayette) Dec Lucas Kristofits (West Branch) 7-2
182 - Vincent McDowell (West Branch) Dec Jack Previte (South Fayette) 10-4
195 - Brad Haney (South Fayette) Dec Robert Pearce (West Branch) 3-2
220 - Zach Walker (South Fayette) Fall Trey English (West Branch) 2:38
285 - Morgan Selepack (West Branch) Fall Bryce Christoff (South Fayette) 2:17

Franklin Regional 54, Jersey Shore 15
106 - Noah Ulmer (Jersey Shore) Fall Andrew Marshall (Franklin Regional) 1:48
113 - Kyle Berk (Franklin Regional) Fall Allen Saar (Jersey Shore) 2:56
120 - Coy Killion (Jersey Shore) Forfeit (Franklin Regional)
126 - Dom Giannangeli (Franklin Regional) Dec Colton Killion (Jersey Shore) 7-5
132 - Tyler Smith (Franklin Regional) TF Hayden Swartwood (Jersey Shore) 22-7; 5:04
138 - Max Kubas (Franklin Regional) TF Austin White (Jersey Shore) 18-3; 5:22
145 - Josh Maruca (Franklin Regional) Fall Zakory Herman (Jersey Shore) 3:30
*152 - Josh Shields (Franklin Regional) Fall Spencer Lane (Jersey Shore) 1:44
160 - Brandon Yant (Franklin Regional) Major Curtis Welch (Jersey Shore) 11-2
170 - Nate Painter (Franklin Regional) Major Utoafili Agae-Naipo (Jersey Shore) 12-2
182 - Dominic Loffredo (Jersey Shore) Dec John Wohlin (Franklin Regional) 10-9
195 - Jake Pickup (Franklin Regional) Major Nate Lose (Jersey Shore) 18-6
220 - Brett Zanotto (Franklin Regional) TF Jacob Huling (Jersey Shore) 16-0; 3:28
285 - Luke Fleck (Franklin Regional) Fall Nathan Caputo (Jersey Shore) 1:12

Central Dauphin 40, North Allegheny 14
106 - Zach Elvin (Central Dauphin) Dec Scotty Stossel (North Allegheny) 5-1
113 - Austin Camacci (Central Dauphin) Major Connor D'Amato (North Allegheny) 13-2
120 - Domenic Forys (North Allegheny) TF Koltyn Eason (Central Dauphin) 20-4; 5:45
126 - Blynn Shideler (North Allegheny) Dec Levi William (Central Dauphin) 7-6
132 - Zach Bentz (Central Dauphin) Dec Drew Landefeld (North Allegheny) 9-7
138 - Tyson Dippery (Central Dauphin) Major Jesse Rodgers (North Allegheny) 11-1
145 - Nick Varndell (Central Dauphin) Dec Vincent Leschak (North Allegheny) 8-2
*152 - Austin Rose (Central Dauphin) Fall Jack Leahy (North Allegheny) 0:50
160 - Garrett Peppelman (Central Dauphin) Fall Ben Schweiger (North Allegheny) 2:35
170 - Colton Peppelman (Central Dauphin) TF Colton Byerly (North Allegheny) 16-1; 5:17
182 - Clay Byerly (North Allegheny) Dec Steven McNeal (Central Dauphin) 3-0
195 - Deitrik Ferster (Central Dauphin) Dec Zach Smith (North Allegheny) 9-4
220 - Alex DeCiantis (North Allegheny) Dec Terrance Parsons (Central Dauphin) 11-4
285 - Mike Ferster (Central Dauphin) Dec Dan Watson (North Allegheny) 3-1

Canon McMillan 42, Spring Grove 22
106 Brendon Price (Canon McMillan) Major Levi Witmer (Spring Grove) 8-0
113 Derek Carlisle (Spring Grove) Major Joshua Minor (Canon McMillan) 11-2
120 Dalton Macri (Canon McMillan) Dec Zack Clingan (Spring Grove) 13-7
126 Conner Schram (Canon McMillan) TF Alec Zorbaugh (Spring Grove) 17-2; 1:59
132 Dakota Laughman (Spring Grove) Fall Josiah Hritsko (Canon McMillan) 3:38
138 Alec Hutchin (Canon McMillan) Dec Michael Hartman (Spring Grove) 8-6; OT
145 Mason Bentzel (Spring Grove) Forfeit (Canon McMillan)
*152 Tyler Miller (Spring Grove) Dec William Pihiou (Canon McMillan) 2-1
160 Sammy Minor (Canon McMillan) Dec Austin Barley (Spring Grove) 9-2
170 Jonathan Gross (Spring Grove) Dec Nick Konyk (Canon McMillan) 5-1
182 Cody Wiercioch (Canon McMillan) Fall Max Copenheaver (Spring Grove) 1:37
195 Steve LaFrance (Canon McMillan) Fall Andy Melhorn (Spring Grove) 5:48
220 Alex Campbell (Canon McMillan) Fall Michael Lentz (Spring Grove) 0:45
285 Angelo Broglia (Canon McMillan) Fall Alex Guinn (Spring Grove) 4:21