Print

Wrestling: PG's Individual Rankings (Feb. 4)

Written by Ken Wunderley on .

106 Pounds - Class AAA  
1. Luke Pletcher, Latrobe (25-2)  
2. Gage Curry, North Hills (27-2)  
3. Brendan Price, Canon-McMillan (25-6)  
4. Mike Heinl, Shaler (21-5)  
5. Scott Stossel, North Allegheny (21-8)  
6. Doug Gudenburr, Ringgold (27-3)  
7. Jared Rice, Fox Chapel (20-6)  
8. Kevin Miller, Norwin (17-5)  
9. Tyler Kenney, Connellsville (20-8)  
10. Gage Nicolella, McGuffey (17-7)  

113 Pounds - Class AAA
1. Austin Headlee, Waynesburg (31-3)  
2. Ricky Cavallo, Hempfield (24-6)  
3. James Harrison, West Mifflin (21-1)  
4. Phillip Mary, Peters Township (23-5)  
5. Dan Leonard, Connellsville (16-11)
6. Kevin Kinyua, Mt. Lebanon (21-9)  
7. Kyle Berk, Franklin Regional (23-9)  
8. Mitchell Hartman, Belle Vernon (22-7)  
9. Connor Foust, Butler (21-7)  
10. Connor D'Amato, North Allegheny (14-8)

120 Pounds - Class AAA
1. Sam Krivus, Hempfield (26-3)  
2. Dom Forys, North Allegheny (28-1)  
3. Dalton Macri, Canon-McMillan (29-5)  
4. Vincenzo Joseph, Central Catholic (17-7)  
5. Blake Caudill, Butler (25-4)  
6. Brendan Hasson, Belle Vernon (29-3)  
7. Ryan Hardaway, Kiski Area (23-3)  
8. Logan Heinl, Shaler (22-3)  
9. Shaun Wilson, Waynesburg (22-8)
10. Ryan Yocum, Trinity (19-5)

126 Pounds - Class AAA
1. Connor Schram, Canon-McMillan (28-3)  
2. Michael Kemerer, Franklin Regional (22-5)  
3. Tyler Walker, North Hills (27-1)  
4. Tyler Buckiso, Peters Township (26-2)  
5. Nathan Russo, Belle Vernon (27-4)  
6. Jordan McGonigle, Shaler (20-6)  
7. Korey Caudill, Butler (26-4)  
8. Austin Shaw, Greensburg Salem (28-8)  
9. Jake Gerard, Ringgold (22-6)  
10. Zac Argyle, McKeesport (19-6)  

132 Pounds - Class AAA
1. Tyler Smith, Franklin Regional (28-3)  
2. Drew Walker, North Hills (25-4)  
3. Italo Merante, Peters Township (22-2)  
4. Corey Wilding, Upper St. Clair (22-7)  
5. Alec Hutchin, Canon-McMillan (17-7)  
6. Drew Landefeld, North Allegheny (19-8)  
7. Cody Houston, Butler (26-7)  
8. Jake Ardelitz, Kiski Area (22-9)  
9. Joel Pezze, Norwin (19-6)  
10. Michael Risnear, Penn-Trafford (17-9)  

138 Pounds - Class AAA
1. Josh Maruca, Franklin Regional (27-5)  
2. Jesse Rodgers, North Allegheny (26-2)  
3. Justin Alexander, Central Catholic (33-7)  
4. Ethan Kenney, Connellsville (23-6)  
5. Sean LaVella, Hempfield (21-4)  
6. Filippo Crivelli, Hopewell (26-3)  
7. Zach Mattucci, Greensburg Salem (22-13)  
8. Jake Shaffer, Latrobe (21-7)  
9. Devan Evanovich, Peters Township (19-7)  
10. Justin Ritter, Trinity (21-5)

145 Pounds - Class AAA
1. Josh Shields, Franklin Regional (27-4)  
2. Cole Landowski, Kiski Area (27-2)  
3. Kevin Synan, Hampton (22-5)  
4. Chris Nuss, Central Catholic (24-10)  
5. Derek Verkleeren, Belle Vernon (20-6)  
6. Nate Hall, West Allegheny (22-1)  
7. Travis Grando, Montour (14-8)  
8. Brooks Wilding, Upper St. Clair (19-6)  
9. Austin Leon, Seneca Valley (21-6)  
10. Zachary Sistek, Greensburg Salem (19-9)  

152 Pounds - Class AAA
1. Heath Coles, Norwin (21-3)  
2. Tyler Reinhart, Greensburg Salem (29-5)  
3. Kyle Skelly, Kiski Area (20-4)  
4. Kyle Coniker, Central Catholic (27-6)  
5. Devin Austin, Penn-Trafford (24-6)  
6. Dale Provance, Connellsville (22-7)  
7. Zach Kocak, Hampton (21-5)  
8. Will Pihiou, Canon-McMillan (10-7)  
9. Brandon Yant, Franklin Regional (23-6)  
10. Zach Martin, Plum (19-9)

160 Pounds - Class AAA
1. Zack Zavatsky, Latrobe (26-1)  
2. Zach Voytek, Greensburg Salem (34-1)  
3. Jonathan Avon, North Hills (22-1)  
4. Austin Bell, Belle Vernon (30-6)  
5. Dom Nania, Hempfield (22-7)  
6. Brendan Burnham, Pine-Richland (22-3)  
7. Ben Schweiger, North Allegheny (16-6)  
8. Colin Siford, Hampton (20-7)  
9. Sammy Minor, Canon-McMillan (24-5)  
10. Devin Fallenstein, Ringgold (26-3)  

170 Pounds - Class AAA
1. Cody Wiercioch, Canon-McMillan (28-1)  
2. Kellan Stout, Mt. Lebanon (24-3)  
3. Noah Wilps, Chartiers Valley (22-5)  
4. Brandon Olszewski, Hampton (20-4)  
5. Ryan Hannon, Butler (23-3)  
6. Damon Drositis, Hopewell (24-1)  
7. Andrew McRandal, Plum (18-7)  
8. Milton Kobaly, Belle Vernon (26-9)  
9. Clay Byerly, North Allegheny (11-5)  
10. Ben Nowicki, Knoch (16-5)

182 Pounds - Class AAA
1. Alex DeCiantis, North Allegheny (19-2)  
2. Adam Nickelson, Belle Vernon (30-1)  
3. Andrew Phipps, Norwin (26-4)  
4. Brent Blaharczyk, McGuffey (16-4)  
5. Tyler Worthing, Kiski Area (25-8)  
6. Zach Weaver, Butler (24-7)
7. Raistlen Willett, Greensburg Salem (24-13)  
8. Robert West, Trinity (22-2)  
9. Luke Fournier, Elizabeth Forward (15-2)  
10. Patrick Barcaskey, Moon (20-7)  

195 Pounds - Class AAA
1. Matt McCutcheon, Kiski Area (27-0)  
2. Jake Hart, Hampton (25-1)  
3. Alen Turcinhodzic, North Hills (25-4)  
4. Anthony Cable, Greensburg Salem (23-4)  
5. Zach Smith, North Allegheny (24-6)  
6. Nate Grygo, Bethel Park (23-7)  
7. Matthew Butler, Connellsville (20-10)
8. Steve LaFrance, Canon-McMillan (17-7)  
9. Jack McGillick, Penn-Trafford (17-7)  
10. Travis Schmeling, Latrobe (15-9)  

220 Pounds - Class AAA
1. Alex Campbell, Canon-McMillan (25-4)  
2. Zach DeLuca, Central Catholic (31-7)  
3. Cole Macek, Montour (20-2)  
4. Dylan Miller, Connellsville (29-4)  
5. Layne Skundrich, North Allegheny (14-3)  
6. James Keys, West Mifflin (18-6)  
7. Devontae Evans, Baldwin (18-9)  
8. Jake DiGuilio, Plum (17-8)  
9. Ryan Steinstraw, McGuffey (16-6)  
10. Maurice Slinger, Upper St. Clair (25-6)  

285 Pounds - Class AAA                             
1. Shane Kuhn, Kiski Area (29-0)  
2. Damon Sims Jr., Hopewell (17-1)  
3. Noah Shulman, Hampton (24-4)  
4. Luke Fleck, Franklin Regional (8-1)  
5. Angelo Broglia, Canon-McMillan (26-6)  
6. Evan Seaman, Trinity (23-5)  
7. Tyler Lever, Fox Chapel (21-4)  
8. Thor Henze, Thomas Jefferson (14-3)  
9. Shea Beaumont, West Allegheny (11-5)  
10. Tyler Mears, Latrobe (22-7)  


106 Pounds - Class AA
1. Austin Griffiths, Southmoreland (18-2)  
2. Austin McDermitt, Burgettstown (27-4)  
3. Brendan Howard, Jefferson-Morgan (27-3)  
4. Jasper Wolfe, South Fayette (18-7)  
5. Jihad Ratliff, Valley (21-7)  
6. Sheldon Phillips, West Greene (14-8)  
7. Max Hartman, South Park (14-9)  
8. Tyler Wisniewski, Avonworth (16-14)

113 Pounds - Class AA
1. Seth Carr, South Fayette (24-2)  
2. Zach Swarrow, Beth-Center (12-2)  
3. George Phillippi, Derry Area (25-3)  
4. Jake Rothka, Bentworth (23-4)  
5. Justo Hernandez, South Allegheny (21-5)  
6. Jacob Musco, Valley (15-10)
7. Cody Charles, Yough (18-7)  
8. Ben Hritsko, Chartiers-Houston (20-13)  

120 Pounds - Class AA
1. Nathan Reckner, South Side Beaver (23-1)  
2. Mike Carr, South Fayette (17-6)  
3. Richie McGinnis, Chartiers-Houston (25-11)  
4. Josiah Hughes, Valley (25-7)  
5. Matthew Vickless, Bentworth (20-7)  
6. Mike Novak, Mt. Pleasant (30-9)  
7. Dante Botti, Yough (16-11)  
8. Stone Kepple, Derry Area (20-8)  

126 Pounds - Class AA
1. Damon Greenwald, Burrell (19-8)  
2. Pat Dewitt, Valley (26-7)  
3. John Demaske, Jefferson-Morgan (13-2)
4. Vince Vahaly, Bentworth (18-3)  
5. Greg Bulsak, South Park (22-6)  
6. Teddy Charletta, Yough (22-7)  
7. Evan Ban, Carlynton (11-9)  
8. Sam Talorico, Beaver (12-5)  

132 Pounds - Class AA  
1. Jason Nolf, Kittanning (31-0)  
2. Nick Zanetta, Keystone Oaks (23-1)  
3. Shane Gentry, South Side Beaver (23-1)  
4. Jason Miller, Jefferson-Morgan (28-6)  
5. Jake Wentzel, South Park (20-4)  
6. John Andrejcik, Burrell (16-5)  
7. Trevor Wood, Bentworth (23-8)  
8. Stephen Kotouch, Burgettstown (22-9)

138 Pounds - Class AA  
1. Nick Gavazzi, Charleroi (19-0)  
2. Steven Edwards, Burrell (22-4)  
3. Brett Beltz, Keystone Oaks (11-8)  
4. Andy Yoder, Mt. Pleasant (15-14)
5. Nolan Wise, Highlands (12-6)  
6. Anthony Welsh, Beth-Center (20-8)  
7. Nick Kusich, Avella (20-7)  
8. Wes Bartholomew, Avonworth (23-8)  

145 Pounds - Class AA
1. Tanner Sutton, Chartiers-Houston (31-5)  
2. Matthew Johnston, West Greene (24-2)  
3. Phillip Marra, Burrell (17-5)  
4. Jason Stay, Beth-Center (19-6)  
5. Austin Mears, Mt. Pleasant (25-14)  
6. Drew Trybus, Keystone Oaks (13-6)  
7. Ryan Zalar, Jefferson-Morgan (13-6)
8. George Rogers, Washington (16-7)

152 Pounds - Class AA
1. Boe Bonzo, Freedom (17-3)  
2. Grant Fetchet, South Fayette (24-5)  
3. Corey Falleroni, Burrell (18-4)  
4. Taylor Jack, Kittanning (26-8)  
5. Bobby Long, Mt. Pleasant (19-9)  
6. Mike Anderson, Yough (25-6)  
7. Matthew Riggle, Beth-Center (17-9)  
8. Shane King, Laurel (9-4)  

160 Pounds - Class AA
1. J.J. Walker, South Fayette (19-4)  
2. Bill Bowlen, Jefferson-Morgan (22-7)  
3. Marcus Davenport, Valley (20-6)  
4. Derek Hull, Chartiers-Houston (21-14)
5. Nico Brown, Beth-Center (15-6)  
6. Matt Abbott, Burgettstown (20-10)
7. Evan Haines, Mt. Pleasant (13-8)  
8. Aidan Talorico, Beaver (15-8)

170 Pounds - Class AA                             
1. Dustin Conti, Jefferson-Morgan (25-0)  
2. Michael Fetchet, South Fayette (26-1)  
3. Connor Payne, South Side Beaver (26-6)  
4. Jacob Robb, Kittanning (22-8)  
5. Lucas Richardson, Yough (21-7)  
6. David Kinkaid, Chartiers-Houston (18-7)  
7. Dalton Rosta, Laurel (15-1)  
8. Dalton Wildman, West Greene (18-5)  

182 Pounds - Class AA
1. Dakota DesLauriers, Burrell (20-0)  
2. Terrell Fields, Valley (28-3)  
3. Zack Simonelli, Avella (13-3)  
4. Justin Overly, Mt. Pleasant (28-8)  
5. Brad Haney, South Fayette (18-11)
6. Jimmy Saieva, Chartiers-Houston (16-14)  
7. Dakota Datz, Southmoreland (5-3)  
8. Gary Fallecker, Yough (16-6)

195 Pounds - Class AA  
1. Garrett Vulcano, Chartiers-Houston (32-2)  
2. Cody Jacobs, West Greene (20-4)  
3. Christian Williams, Yough (20-6)  
4. Eli Holt, Mt. Pleasant (23-10)
5. Zach Walker, South Fayette (22-3)  
6. Seth Hitchens, South Allegheny (17-7)  
7. Jake Fordyce, Bentworth (19-6)  
8. Brad Grinnen, Ellwood City (16-4)  

220 Pounds - Class AA
1. Jake Temple, Avella (23-1)  
2. Thomas Sever, Yough (23-6)  
3. Josh Kraushaar, Chartiers-Houston (23-12)
4. Josh Lind, Mt. Pleasant (15-11)
5. Allan Cratsenberg, Highlands (5-1)  
6. Tyler Cousins, Freedom (22-9)  
7. Logan Robb, Kittanning (17-12)  
8. Joey Kazalas, Keystone Oaks (14-9)  

285 Pounds - Class AA
1. Alan Beattie, Burrell (25-6)  
2. Jake Beistel, Southmoreland (20-2)  
3. Trevin Bedilion, West Greene (15-9)  
4. Ian Wolfe, Jefferson-Morgan (16-8)  
5. Zach Richards, Burgettstown (16-9)  
6. Rob Wolak, South Park (14-6)  
7. David Grafton, Kittanning (15-10)  
8. Adam Beich, Derry Area (8-6)