Print

Wrestling: PG's Individual Rankings (Jan. 28)

Written by Ken Wunderley on .

106 Pounds - Class AAA                             
1. Luke Pletcher, Latrobe (23-2)  
2. Gage Curry, North Hills (25-2)  
3. Brendan Price, Canon-McMillan (22-6)  
4. Mike Heinl, Shaler (17-5)  
5. Scott Stossel, North Allegheny (21-7)  
6. Doug Gudenburr, Ringgold (24-3)  
7. Jared Rice, Fox Chapel (15-6)  
8. Kevin Miller, Norwin (12-5)  
9. Tyler Kenney, Connellsville (18-8)  
10. Gage Nicolella, McGuffey (15-7)  

113 Pounds - Class AAA
1. Austin Headlee, Waynesburg (30-3)  
2. Ricky Cavallo, Hempfield (19-5)  
3. James Harrison, West Mifflin (21-1)  
4. Phillip Mary, Peters Township (22-5)  
5. Kevin Kinyua, Mt. Lebanon (18-9)  
6. Kyle Berk, Franklin Regional (16-7)  
7. Mitchell Hartman, Belle Vernon (16-6)  
8. Mitchell Nagy, Kiski Area (19-10)  
9. Connor Foust, Butler (17-5)  
10. James Barrickman, Thomas Jefferson (15-7)  

120 Pounds - Class AAA
1. Sam Krivus, Hempfield (20-3)  
2. Dom Forys, North Allegheny (24-1)  
3. Dalton Macri, Canon-McMillan (26-5)  
4. Vincenzo Joseph, Central Catholic (16-7)  
5. Blake Caudill, Butler (19-4)  
6. Brendan Hasson, Belle Vernon (22-3)  
7. Conner Medlang, Franklin Regional (2-0)  
8. Ryan Hardaway, Kiski Area (21-3)  
9. Logan Heinl, Shaler (18-3)  
10. Shaun Wilson, Waynesburg (21-8)  

126 Pounds - Class AAA
1. Connor Schram, Canon-McMillan (25-3)  
2. Michael Kemerer, Franklin Regional (16-4)  
3. Tyler Walker, North Hills (26-0)  
4. Tyler Buckiso, Peters Township (25-2)  
5. Nathan Russo, Belle Vernon (21-3)  
6. Austin Shaw, Greensburg Salem (28-6)  
7. Jordan McGonigle, Shaler (18-4)  
8. Korey Caudill, Butler (20-4)  
9. Jake Gerard, Ringgold (20-5)  
10. Zac Argyle, McKeesport (18-6)  

132 Pounds - Class AAA
1. Tyler Smith, Franklin Regional (21-3)  
2. Drew Walker, North Hills (24-3)  
3. Italo Merante, Peters Township (21-2)  
4. Corey Wilding, Upper St. Clair (15-6)  
5. Alec Hutchin, Canon-McMillan (15-7)  
6. Drew Landefeld, North Allegheny (17-8)  
7. Cody Houston, Butler (21-6)  
8. Jake Ardelitz, Kiski Area (20-9)  
9. Joel Pezze, Norwin (15-5)  
10. Michael Risnear, Penn-Trafford (17-9)  

138 Pounds - Class AAA
1. Josh Maruca, Franklin Regional (20-5)  
2. Jesse Rodgers, North Allegheny (24-2)  
3. Justin Alexander, Central Catholic (29-6)  
4. Ethan Kenney, Connellsville (21-6)  
5. Sean LaVella, Hempfield (16-3)  
6. Filippo Crivelli, Hopewell (22-1)  
7. Zach Mattucci, Greensburg Salem (21-12)  
8. Malachi Krenzelak, Canon-McMillan (12-6)  
9. Jake Shaffer, Latrobe (19-7)  
10. Devan Evanovich, Peters Township (18-7)  

145 Pounds - Class AAA
1. Josh Shields, Franklin Regional (20-4)  
2. Cole Landowski, Kiski Area (25-2)  
3. Kevin Synan, Hampton (20-5)  
4. Chris Nuss, Central Catholic (19-10)  
5. Derek Verkleeren, Belle Vernon (19-5)  
6. Nate Hall, West Allegheny (21-1)  
7. Travis Grando, Montour (13-8)  
8. Brooks Wilding, Upper St. Clair (13-6)  
9. Austin Leon, Seneca Valley (21-6)  
10. Zachary Sistek, Greensburg Salem (18-8)  

152 Pounds - Class AAA
1. Heath Coles, Norwin (16-3)  
2. Tyler Reinhart, Greensburg Salem (27-5)  
3. Kyle Skelly, Kiski Area (18-4)  
4. Kyle Coniker, Central Catholic (22-6)  
5. Devin Austin, Penn-Trafford (24-6)  
6. Dale Provance, Connellsville (20-7)  
7. Zach Kocak, Hampton (19-5)  
8. Will Pihiou, Canon-McMillan (12-7)  
9. Tyler Heasley, Fox Chapel (15-4)  
10. Brandon Yant, Franklin Regional (20-6)  

160 Pounds - Class AAA
1. Zack Zavatsky, Latrobe (24-1)  
2. Zach Voytek, Greensburg Salem (32-1)  
3. Jonathan Avon, North Hills (20-1)  
4. Austin Bell, Belle Vernon (24-5)  
5. Dom Nania, Hempfield (17-6)  
6. Brendan Burnham, Pine-Richland (22-3)  
7. Ben Schweiger, North Allegheny (15-5)  
8. Colin Siford, Hampton (18-7)  
9. Sammy Minor, Canon-McMillan (21-5)  
10. Devin Fallenstein, Ringgold (23-3)  

170 Pounds - Class AAA
1. Cody Wiercioch, Canon-McMillan (27-1)  
2. Kellan Stout, Mt. Lebanon (21-3)  
3. Noah Wilps, Chartiers Valley (15-5)  
4. Brandon Olszewski, Hampton (18-4)  
5. Ryan Hannon, Butler (18-2)  
6. Damon Drositis, Hopewell (18-1)  
7. Andrew McRandal, Plum (15-6)  
8. Zac Herrle, McGuffey (14-9)  
9. Milton Kobaly, Belle Vernon (19-9)  
10. Clay Byerly, North Allegheny (10-4)  

182 Pounds - Class AAA
1. Alex DeCiantis, North Allegheny (17-2)  
2. Adam Nickelson, Belle Vernon (23-1)  
3. Andrew Phipps, Norwin (21-4)  
4. Brent Blaharczyk, McGuffey (14-4)  
5. Tyler Worthing, Kiski Area (23-8)  
6. Raistlen Willett, Greensburg Salem (24-11)  
7. Robert West, Trinity (22-2)  
8. Luke Fournier, Elizabeth Forward (13-2)  
9. Patrick Barcaskey, Moon (18-7)  
10. Michael Tempalski, Hopewell (17-2)  

195 Pounds - Class AAA
1. Matt McCutcheon, Kiski Area (25-0)  
2. Jake Hart, Hampton (23-1)  
3. Alen Turcinhodzic, North Hills (23-4)  
4. Anthony Cable, Greensburg Salem (21-4)  
5. Zach Smith, North Allegheny (22-6)  
6. Nate Grygo, Bethel Park (22-7)  
7. Matthew Butler, Connellsville (19-9)  
8. Steve LaFrance, Canon-McMillan (14-7)  
9. Jack McGillick, Penn-Trafford (17-7)  
10. Travis Schmeling, Latrobe (15-9)  

220 Pounds - Class AAA
1. Alex Campbell, Canon-McMillan (26-4)  
2. Zach DeLuca, Central Catholic (26-7)  
3. Cole Macek, Montour (19-2)  
4. Dylan Miller, Connellsville (27-4)  
5. Layne Skundrich, North Allegheny (13-2)  
6. James Keys, West Mifflin (18-6)  
7. Devontae Evans, Baldwin (17-8)  
8. Jake DiGuilio, Plum (14-7)  
9. Ryan Steinstraw, McGuffey (15-6)  
10. Maurice Slinger, Upper St. Clair (17-6)  

285 Pounds - Class AAA                             
1. Shane Kuhn, Kiski Area (27-0)  
2. Damon Sims Jr., Hopewell (16-1)  
3. Noah Shulman, Hampton (22-4)  
4. Angelo Broglia, Canon-McMillan (25-6)  
5. Luke Fleck, Franklin Regional (2-0)  
6. Evan Seaman, Trinity (23-5)  
7. Tyler Lever, Fox Chapel (16-4)  
8. Thor Henze, Thomas Jefferson (14-3)  
9. Shea Beaumont, West Allegheny (11-5)  
10. Tyler Mears, Latrobe (20-7)  


106 Pounds - Class AA
1. Austin Griffiths, Southmoreland (17-2)  
2. Austin McDermitt, Burgettstown (20-4)  
3. Brendan Howard, Jefferson-Morgan (23-1)  
4. Jasper Wolfe, South Fayette (17-7)  
5. Jihad Ratliff, Valley (18-4)  
6. Noah Stoker, South Allegheny (14-5)  
7. Sheldon Phillips, West Greene (13-7)  
8. Max Hartman, South Park (14-9)  

113 Pounds - Class AA
1. Seth Carr, South Fayette (18-2)  
2. Zach Swarrow, Beth-Center (11-2)  
3. George Phillippi, Derry Area (24-3)  
4. Jake Rothka, Bentworth (16-4)  
5. Justo Hernandez, South Allegheny (20-4)  
6. Jacob Musco, Valley (15-9)  
7. Cody Charles, Yough (17-6)  
8. Ben Hritsko, Chartiers-Houston (14-11)  

120 Pounds - Class AA
1. Nathan Reckner, South Side Beaver (23-1)  
2. Mike Carr, South Fayette (12-5)  
3. Richie McGinnis, Chartiers-Houston (18-10)  
4. Josiah Hughes, Valley (21-5)  
5. Matthew Vickless, Bentworth (15-5)  
6. Mike Novak, Mt. Pleasant (22-7)  
7. Dante Botti, Yough (15-10)  
8. Stone Kepple, Derry Area (19-8)  

126 Pounds - Class AA
1. Damon Greenwald, Burrell (15-7)  
2. Pat Dewitt, Valley (21-6)  
3. John Demaske, Jefferson-Morgan (8-1)  
4. Vince Vahaly, Bentworth (12-2)  
5. Greg Bulsak, South Park (22-6)  
6. Teddy Charletta, Yough (21-6)  
7. Evan Ban, Carlynton (11-9)  
8. Sam Talorico, Beaver (11-5)  

132 Pounds - Class AA  
1. Jason Nolf, Kittanning (28-0)  
2. Nick Zanetta, Keystone Oaks (17-1)  
3. Shane Gentry, South Side Beaver (23-1)  
4. Jason Miller, Jefferson-Morgan (24-3)  
5. Jake Wentzel, South Park (20-4)  
6. John Andrejcik, Burrell (14-4)  
7. Trevor Wood, Bentworth (18-6)  
8. Stephen Kotouch, Burgettstown (19-5)

138 Pounds - Class AA  
1. Nick Gavazzi, Charleroi (19-0)  
2. Steven Edwards, Burrell (20-5)  
3. Brett Beltz, Keystone Oaks (11-8)  
4. Andy Yoder, Mt. Pleasant (14-9)  
5. Nolan Wise, Highlands (12-6)  
6. Anthony Welsh, Beth-Center (19-8)  
7. Nick Kusich, Avella (19-6)  
8. Wes Bartholomew, Avonworth (22-8)  

145 Pounds - Class AA
1. Tanner Sutton, Chartiers-Houston (23-5)  
2. Matthew Johnston, West Greene (22-2)  
3. Phillip Marra, Burrell (11-4)  
4. Jason Stay, Beth-Center (18-6)  
5. Austin Mears, Mt. Pleasant (20-10)  
6. Drew Trybus, Keystone Oaks (12-4)  
7. Ryan Zalar, Jefferson-Morgan (6-4)  
8. Harley Peterson, Laurel (11-6)  

152 Pounds - Class AA
1. Boe Bonzo, Freedom (17-3)  
2. Grant Fetchet, South Fayette (18-4)  
3. Corey Falleroni, Burrell (15-3)  
4. Taylor Jack, Kittanning (23-8)  
5. Bobby Long, Mt. Pleasant (14-6)  
6. Mike Anderson, Yough (23-6)  
7. Matthew Riggle, Beth-Center (16-9)  
8. Shane King, Laurel (9-4)  

160 Pounds - Class AA
1. J.J. Walker, South Fayette (14-3)  
2. Bill Bowlen, Jefferson-Morgan (18-5)  
3. Marcus Davenport, Valley (15-5)  
4. Derek Hull, Chartiers-Houston (18-9)  
5. Nico Brown, Beth-Center (14-6)  
6. Matt Abbott, Burgettstown (15-8)  
7. Evan Haines, Mt. Pleasant (12-7)  
8. Aidan Talorico, Beaver (14-8)

170 Pounds - Class AA                             
1. Michael Fetchet, South Fayette (20-0)  
2. Connor Payne, South Side Beaver (22-5)  
3. Jacob Robb, Kittanning (20-7)  
4. Lucas Richardson, Yough (20-6)  
5. David Kinkaid, Chartiers-Houston (16-7)  
6. Dalton Rosta, Laurel (15-1)  
7. Dalton Wildman, West Greene (16-5)  
8. Austin Piper, Mt. Pleasant (12-11)  

182 Pounds - Class AA
1. Dakota DesLauriers, Burrell (15-0)  
2. Dustin Conti, Jefferson-Morgan (20-0)  
3. Terrell Fields, Valley (22-3)  
4. Zack Simonelli, Avella (11-3)  
5. Justin Overly, Mt. Pleasant (20-7)  
6. Brad Haney, South Fayette (13-9)  
7. Jimmy Saieva, Chartiers-Houston (11-11)  
8. Dakota Datz, Southmoreland (4-3)  

195 Pounds - Class AA  
1. Garrett Vulcano, Chartiers-Houston (24-2)  
2. Cody Jacobs, West Greene (19-3)  
3. Christian Williams, Yough (19-5)  
4. Eli Holt, Mt. Pleasant (19-6)  
5. Zach Walker, South Fayette (16-2)  
6. Seth Hitchens, South Allegheny (15-7)  
7. Jake Fordyce, Bentworth (14-4)  
8. Brad Grinnen, Ellwood City (15-4)  

220 Pounds - Class AA
1. Jake Temple, Avella (21-1)  
2. Thomas Sever, Yough (21-6)  
3. Josh Kraushaar, Chartiers-Houston (18-9)  
4. Josh Lind, Mt. Pleasant (13-7)  
5. Allan Cratsenberg, Highlands (5-1)  
6. Tyler Cousins, Freedom (18-7)  
7. Logan Robb, Kittanning (14-12)  
8. Joey Kazalas, Keystone Oaks (11-6)  

285 Pounds - Class AA
1. Alan Beattie, Burrell (21-6)  
2. Jake Beistel, Southmoreland (19-2)  
3. Trevin Bedilion, West Greene (14-8)  
4. Ian Wolfe, Jefferson-Morgan (16-7)  
5. Zach Richards, Burgettstown (12-8)  
6. Rob Wolak, South Park (14-6)  
7. David Grafton, Kittanning (12-10)  
8. Adam Beich, Derry Area (7-6)