Print

Wrestling: PG's Individual Rankings (Jan. 21)

Written by Ken Wunderley on .

106 Pounds - Class AAA
1. Luke Pletcher, Latrobe (18-2)  
2. Gage Curry, North Hills (21-1)  
3. Brendan Price, Canon-McMillan (19-6)  
4. Mike Heinl, Shaler (14-3)  
5. Scott Stossel, North Allegheny (18-5)  
6. Doug Gudenburr, Ringgold (23-3)  
7. Jared Rice, Fox Chapel (15-6)  
8. Kevin Miller, Norwin (12-5)
9. Tyler Kenney, Connellsville (18-10)
10. Gage Nicolella, McGuffey (13-6)

113 Pounds - Class AAA
1. Austin Headlee, Waynesburg (29-3)  
2. Ricky Cavallo, Hempfield (17-5)  
3. James Harrison, West Mifflin (21-1)  
4. Kevin Kinyua, Mt. Lebanon (17-5)  
5. Phillip Mary, Peters Township (15-5)  
6. Kyle Berk, Franklin Regional (14-7)  
7. Mitchell Hartman, Belle Vernon (15-5)  
8. Mitchell Nagy, Kiski Area (17-9)  
9. Connor Foust, Butler (15-5)
10. James Barrickman, Thomas Jefferson (15-7)

120 Pounds - Class AAA
1. Sam Krivus, Hempfield (18-3)  
2. Dom Forys, North Allegheny (21-1)  
3. Dalton Macri, Canon-McMillan (24-4)  
4. Vincenzo Joseph, Central Catholic (15-6)  
5. Blake Caudill, Butler (18-3)  
6. Brendan Hasson, Belle Vernon (20-3)  
7. Ryan Hardaway, Kiski Area (19-2)  
8. Logan Heinl, Shaler (18-3)  
9. Shaun Wilson, Waynesburg (20-8)  
10. Ryan Yocum, Trinity (23-6)

126 Pounds - Class AAA
1. Connor Schram, Canon-McMillan (22-3)  
2. Michael Kemerer, Franklin Regional (14-4)  
3. Tyler Walker, North Hills (21-0)  
4. Nathan Russo, Belle Vernon (20-2)  
5. Tyler Buckiso, Peters Township (18-2)  
6. Austin Shaw, Greensburg Salem (21-6)  
7. Jordan McGonigle, Shaler (16-4)  
8. Korey Caudill, Butler (18-4)  
9. Jake Gerard, Ringgold (19-5)  
10. Zac Argyle, McKeesport (18-6)  

132 Pounds - Class AAA
1. Tyler Smith, Franklin Regional (19-3)  
2. Drew Walker, North Hills (19-3)  
3. Italo Merante, Peters Township (14-2)  
4. Corey Wilding, Upper St. Clair (15-6)  
5. Alec Hutchin, Canon-McMillan (12-7)  
6. Cody Houston, Butler (17-6)  
7. Jake Ardelitz, Kiski Area (18-8)  
8. Joel Pezze, Norwin (15-5)  
9. Michael Risnear, Penn-Trafford (17-9)  
10. Blaine Elliott, Knoch (10-3)  

138 Pounds - Class AAA
1. Josh Maruca, Franklin Regional (19-4)  
2. Ethan Kenney, Connellsville (20-8)  
3. Jesse Rodgers, North Allegheny (19-2)  
4. Justin Alexander, Central Catholic (27-6)  
5. Sean LaVella, Hempfield (14-3)
6. Filippo Crivelli, Hopewell (17-0)  
7. Zach Mattucci, Greensburg Salem (16-10)
8. Malachi Krenzelak, Canon-McMillan (12-6)  
9. Jake Shaffer, Latrobe (16-7)  
10. Michael Heasley, Waynesburg (13-12)

145 Pounds - Class AAA
1. Josh Shields, Franklin Regional (18-4)  
2. Cole Landowski, Kiski Area (22-2)  
3. Kevin Synan, Hampton (18-4)  
4. Chris Nuss, Central Catholic (18-9)  
5. Derek Verkleeren, Belle Vernon (17-5)  
6. Nate Hall, West Allegheny (18-1)  
7. Drew Landefeld, North Allegheny (13-7)
8. Travis Grando, Montour (13-7)
9. Brooks Wilding, Upper St. Clair (13-6)
10. Austin Leon, Seneca Valley (16-5)  

152 Pounds - Class AAA
1. Heath Coles, Norwin (16-3)  
2. Tyler Reinhart, Greensburg Salem (21-4)  
3. Kyle Skelly, Kiski Area (16-3)  
4. Kyle Coniker, Central Catholic (20-6)  
5. Devin Austin, Penn-Trafford (24-6)  
6. Dale Provance, Connellsville (20-8)  
7. Zach Kocak, Hampton (16-5)
8. Will Pihiou, Canon-McMillan (12-7)  
9. Tyler Heasley, Fox Chapel (15-4)  
10. Brandon Yant, Franklin Regional (19-6)  

160 Pounds - Class AAA
1. Zack Zavatsky, Latrobe (19-1)  
2. Zach Voytek, Greensburg Salem (25-1)  
3. Jonathan Avon, North Hills (16-0)  
4. Austin Bell, Belle Vernon (22-5)  
5. Dom Nania, Hempfield (15-6)  
6. Brendan Burnham, Pine-Richland (19-2)  
7. Ben Schweiger, North Allegheny (12-3)
8. Colin Siford, Hampton (16-6)  
9. Sammy Minor, Canon-McMillan (19-4)  
10. Devin Fallenstein, Ringgold (22-3)  

170 Pounds - Class AAA
1. Cody Wiercioch, Canon-McMillan (24-1)  
2. Kellan Stout, Mt. Lebanon (17-2)  
3. Noah Wilps, Chartiers Valley (15-5)  
4. Brandon Olszewski, Hampton (17-4)  
5. Ryan Hannon, Butler (16-2)  
6. Nate Painter, Franklin Regional (12-5)
7. Damon Drositis, Hopewell (12-1)
8. Andrew McRandal, Plum (15-6)  
9. Zac Herrle, McGuffey (14-6)  
10. Milton Kobaly, Belle Vernon (19-8)  

182 Pounds - Class AAA
1. Alex DeCiantis, North Allegheny (13-1)
2. Adam Nickelson, Belle Vernon (21-1)  
3. Andrew Phipps, Norwin (21-4)  
4. Brent Blaharczyk, McGuffey (13-4)  
5. Tyler Worthing, Kiski Area (20-8)  
6. Raistlen Willett, Greensburg Salem (20-9)  
7. Robert West, Trinity (22-2)  
8. Luke Fournier, Elizabeth Forward (11-2)
9. Sam Fallon, Central Catholic (14-10)
10. Patrick Barcaskey, Moon (18-7)

195 Pounds - Class AAA
1. Matt McCutcheon, Kiski Area (22-0)  
2. Jake Hart, Hampton (20-1)  
3. Alen Turcinhodzic, North Hills (18-3)  
4. Anthony Cable, Greensburg Salem (16-4)  
5. Zach Smith, North Allegheny (18-5)  
6. Nate Grygo, Bethel Park (21-7)  
7. Matthew Butler, Connellsville (16-9)  
8. Steve LaFrance, Canon-McMillan (11-7)  
9. Jack McGillick, Penn-Trafford (17-7)  
10. Travis Schmeling, Latrobe (12-7)

220 Pounds - Class AAA
1. Alex Campbell, Canon-McMillan (23-4)  
2. Zach DeLuca, Central Catholic (24-7)  
3. Cole Macek, Montour (15-1)  
4. Dylan Miller, Connellsville (24-4)  
5. Layne Skundrich, North Allegheny (9-1)
6. James Keys, West Mifflin (18-6)  
7. Brett Zanotto, Franklin Regional (6-4)  
8. Devontae Evans, Baldwin (17-7)  
9. Jake DiGuilio, Plum (14-7)  
10. Ryan Steinstraw, McGuffey (14-6)

285 Pounds - Class AAA
1. Shane Kuhn, Kiski Area (24-0)  
2. Damon Sims Jr., Hopewell (12-0)
3. Noah Shulman, Hampton (19-4)  
4. Angelo Broglia, Canon-McMillan (22-6)  
5. Evan Seaman, Trinity (23-5)  
6. Tyler Lever, Fox Chapel (16-4)  
7. Thor Henze, Thomas Jefferson (14-3)  
8. Shea Beaumont, West Allegheny (10-3)
9. Dan Watson, North Allegheny (14-8)  
10. Tyler Mears, Latrobe (15-7)  


106 Pounds - Class AA
1. Austin Griffiths, Southmoreland (13-2)  
2. Austin McDermitt, Burgettstown (16-3)  
3. Brendan Howard, Jefferson-Morgan (21-1)  
4. Jasper Wolfe, South Fayette (16-6)  
5. Jihad Ratliff, Valley (16-4)  
6. Noah Stoker, South Allegheny (14-5)  
7. Sheldon Phillips, West Greene (12-7)  
8. Max Hartman, South Park (12-7)

113 Pounds - Class AA
1. Seth Carr, South Fayette (16-2)  
2. Zach Swarrow, Beth-Center (7-2)  
3. George Phillippi, Derry Area (23-3)  
4. Jake Rothka, Bentworth (14-4)
5. Justo Hernandez, South Allegheny (18-4)  
6. Jacob Musco, Valley (14-5)  
7. Cody Charles, Yough (15-5)  
8. Ben Hritsko, Chartiers-Houston (13-9)  

120 Pounds - Class AA
1. Nathan Reckner, South Side Beaver (22-1)  
2. Mike Carr, South Fayette (10-5)
3. Richie McGinnis, Chartiers-Houston (16-9)  
4. Josiah Hughes, Valley (16-4)
5. Matthew Vickless, Bentworth (13-5)
6. Mike Novak, Mt. Pleasant (20-7)  
7. Dante Botti, Yough (14-8)  
8. Damien Riley, Mapletown (8-2)  

126 Pounds - Class AA
1. Damon Greenwald, Burrell (13-7)
2. Pat Dewitt, Valley (17-5)  
3. John Demaske, Jefferson-Morgan (6-1)  
4. Vince Vahaly, Bentworth (10-2)
5. Greg Bulsak, South Park (18-6)  
6. Teddy Charletta, Yough (19-5)  
7. Evan Ban, Carlynton (9-7)  
8. Sam Talorico, Beaver (10-5)

132 Pounds - Class AA
1. Jason Nolf, Kittanning (22-0)  
2. Nick Zanetta, Keystone Oaks (16-1)  
3. Shane Gentry, South Side Beaver (22-1)  
4. Jason Miller, Jefferson-Morgan (22-3)  
5. Jake Wentzel, South Park (16-4)  
6. John Andrejcik, Burrell (13-4)
7. Trevor Wood, Bentworth (16-6)  
8. Shane Ging, South Fayette (13-8)  

138 Pounds - Class AA
1. Nick Gavazzi, Charleroi (15-0)  
2. Steven Edwards, Burrell (17-5)  
3. Brett Beltz, Keystone Oaks (11-8)
4. Andy Yoder, Mt. Pleasant (13-8)
5. Stephen Kotouch, Burgettstown (13-3)
6. Nolan Wise, Highlands (8-4)  
7. Anthony Welsh, Beth-Center (16-7)  
8. Nick Kusich, Avella (14-4)  

145 Pounds - Class AA
1. Tanner Sutton, Chartiers-Houston (20-5)  
2. Matthew Johnston, West Greene (21-2)  
3. Phillip Marra, Burrell (9-4)  
4. Jason Stay, Beth-Center (15-5)  
5. George Rogers, Washington (11-5)
6. Austin Mears, Mt. Pleasant (18-10)
7. Brandon Keck, South Fayette (11-9)
8. Drew Trybus, Keystone Oaks (11-4)

152 Pounds - Class AA
1. Boe Bonzo, Freedom (14-2)  
2. Grant Fetchet, South Fayette (17-3)  
3. Corey Falleroni, Burrell (14-2)  
4. Taylor Jack, Kittanning (17-8)  
5. Bobby Long, Mt. Pleasant (12-6)  
6. Matthew Riggle, Beth-Center (12-7)
7. Noah Kankoski, Valley (9-7)  
8. Shane King, Laurel (9-4)  

160 Pounds - Class AA
1. J.J. Walker, South Fayette (12-3)
2. Bill Bowlen, Jefferson-Morgan (16-5)
3. Marcus Davenport, Valley (9-5)  
4. Derek Hull, Chartiers-Houston (16-8)  
5. Mike Anderson, Yough (21-5)  
6. Matt Abbott, Burgettstown (10-6)
7. Evan Haines, Mt. Pleasant (12-7)  
8. Joey Kelly, Derry Area (13-11)

170 Pounds - Class AA                             
1. Michael Fetchet, South Fayette (18-0)  
2. Connor Payne, South Side Beaver (21-5)  
3. Lucas Richardson, Yough (17-6)  
4. Austin Piper, Mt. Pleasant (12-9)  
5. David Kinkaid, Chartiers-Houston (14-6)  
6. Dalton Rosta, Laurel (15-1)  
7. Dalton Wildman, West Greene (15-5)  
8. Jacob Robb, Kittanning (14-7)  

182 Pounds - Class AA
1. Dakota DesLauriers, Burrell (13-0)
2. Dustin Conti, Jefferson-Morgan (18-0)  
3. Terrell Fields, Valley (16-3)  
4. Justin Overly, Mt. Pleasant (19-6)  
5. Brad Haney, South Fayette (12-8)
6. Jimmy Saieva, Chartiers-Houston (10-10)
7. Dakota Datz, Southmoreland (4-3)
8. Gary Fallecker, Yough (13-4)  

195 Pounds - Class AA
1. Garrett Vulcano, Chartiers-Houston (21-2)  
2. Cody Jacobs, West Greene (18-3)  
3. Christian Williams, Yough (17-4)  
4. Eli Holt, Mt. Pleasant (17-6)  
5. Zach Walker, South Fayette (13-2)
6. Seth Hitchens, South Allegheny (14-6)  
7. Jake Fordyce, Bentworth (12-4)
8. Brad Grinnen, Ellwood City (14-3)

220 Pounds - Class AA
1. Jake Temple, Avella (16-1)  
2. Thomas Sever, Yough (19-5)  
3. Josh Kraushaar, Chartiers-Houston (15-9)  
4. Josh Lind, Mt. Pleasant (11-7)  
5. Tyler Cousins, Freedom (15-5)  
6. Logan Robb, Kittanning (11-9)  
7. Joey Kazalas, Keystone Oaks (11-6)
8. Ryan Pendeville, Burgettstown (9-7)  

285 Pounds - Class AA
1. Alan Beattie, Burrell (19-5)  
2. Jake Beistel, Southmoreland (15-2)  
3. Trevin Bedilion, West Greene (14-7)  
4. Ian Wolfe, Jefferson-Morgan (14-7)  
5. Zach Richards, Burgettstown (10-5)
6. Rob Wolak, South Park (11-4)
7. David Grafton, Kittanning (9-7)  
8. Adam Beich, Derry Area (6-6)