Print

Wrestling: PG's Individual Rankings (Jan. 14)

Written by Ken Wunderley on .

106 Pounds - Class AAA
1. Luke Pletcher, Latrobe (14-2)  
2. Gage Curry, North Hills (15-1)  
3. Brendan Price, Canon-McMillan (16-6)  
4. Mike Heinl, Shaler (10-2)  
5. Scott Stossel, North Allegheny (12-4)  
6. Doug Gudenburr, Ringgold (19-2)  
7. Jared Rice, Fox Chapel (11-3)  
8. Kevin Miller, Norwin (8-3)  
9. Tyler Kenney, Connellsville (9-8)  
10. Gage Nicolella, McGuffey (8-4)  

113 Pounds - Class AAA
1. Austin Headlee, Waynesburg (24-3)  
2. Ricky Cavallo, Hempfield (12-5)  
3. James Harrison, West Mifflin (15-1)  
4. Kevin Kinyua, Mt. Lebanon (11-4)  
5. Phillip Mary, Peters Township (10-4)  
6. Kyle Berk, Franklin Regional (10-5)  
7. Mitchell Hartman, Belle Vernon (10-3)  
8. Mitchell Nagy, Kiski Area (13-6)  
9. Connor Foust, Butler (9-4)  
10. James Barrickman, Thomas Jefferson (7-5)  

120 Pounds - Class AAA
1. Sam Krivus, Hempfield (13-3)  
2. Dom Forys, North Allegheny (15-1)  
3. Dalton Macri, Canon-McMillan (21-4)  
4. Vincenzo Joseph, Central Catholic (10-5)  
5. Blake Caudill, Butler (11-3)  
6. Brendan Hasson, Belle Vernon (15-2)  
7. Ryan Hardaway, Kiski Area (14-1)  
8. Logan Heinl, Shaler (14-2)  
9. Shaun Wilson, Waynesburg (15-7)  
10. Ryan Yocum, Trinity (19-5)  

126 Pounds - Class AAA
1. Connor Schram, Canon-McMillan (22-3)  
2. Michael Kemerer, Franklin Regional (13-4)  
3. Tyler Walker, North Hills (16-0)  
4. Nathan Russo, Belle Vernon (15-2)  
5. Tyler Buckiso, Peters Township (13-2)  
6. Austin Shaw, Greensburg Salem (18-3)  
7. Jordan McGonigle, Shaler (11-3)  
8. Korey Caudill, Butler (11-4)  
9. Jake Gerard, Ringgold (15-4)  
10. Zac Argyle, McKeesport (13-5)  

132 Pounds - Class AAA
1. Tyler Smith, Franklin Regional (14-3)  
2. Drew Walker, North Hills (14-2)  
3. Italo Merante, Peters Township (10-2)  
4. Corey Wilding, Upper St. Clair (10-4)  
5. Alec Hutchin, Canon-McMillan (12-7)  
6. Cody Houston, Butler (13-5)  
7. Jake Ardelitz, Kiski Area (12-7)  
8. Joel Pezze, Norwin (11-3)  
9. Michael Risnear, Penn-Trafford (13-6)  
10. Blaine Elliott, Knoch (10-3)  

138 Pounds - Class AAA
1. Josh Maruca, Franklin Regional (14-4)  
2. Ethan Kenney, Connellsville (13-5)  
3. Jesse Rodgers, North Allegheny (13-2)  
4. Justin Alexander, Central Catholic (22-6)  
5. Sean LaVella, Hempfield (9-2)  
6. Filippo Crivelli, Hopewell (11-0)  
7. Zach Mattucci, Greensburg Salem (13-7)  
8. Malachi Krenzelak, Canon-McMillan (12-6)  
9. Jake Shaffer, Latrobe (12-5)  
10. Michael Heasley, Waynesburg (10-8)  

145 Pounds - Class AAA
1. Josh Shields, Franklin Regional (13-4)  
2. Cole Landowski, Kiski Area (18-1)  
3. Kevin Synan, Hampton (12-4)  
4. Chris Nuss, Central Catholic (13-8)  
5. Derek Verkleeren, Belle Vernon (11-4)  
6. Nate Hall, West Allegheny (12-0)  
7. Drew Landefeld, North Allegheny (6-5)  
8. Travis Grando, Montour (8-4)  
9. Brooks Wilding, Upper St. Clair (9-4)  
10. Austin Leon, Seneca Valley (10-3)  

152 Pounds - Class AAA
1. Heath Coles, Norwin (11-3)  
2. Tyler Reinhart, Greensburg Salem (17-3)  
3. Kyle Skelly, Kiski Area (15-3)  
4. Kyle Coniker, Central Catholic (14-6)  
5. Devin Austin, Penn-Trafford (18-5)  
6. Dale Provance, Connellsville (13-5)  
7. Zach Kocak, Hampton (9-4)  
8. Will Pihiou, Canon-McMillan (12-7)  
9. Tyler Heasley, Fox Chapel (11-2)  
10. Brandon Yant, Franklin Regional (13-4)  

160 Pounds - Class AAA
1. Zack Zavatsky, Latrobe (14-1)  
2. Zach Voytek, Greensburg Salem (20-1)  
3. Jonathan Avon, North Hills (11-0)  
4. Austin Bell, Belle Vernon (17-3)  
5. Dom Nania, Hempfield (11-4)  
6. Brendan Burnham, Pine-Richland (13-1)  
7. Ben Schweiger, North Allegheny (7-1)  
8. Colin Siford, Hampton (11-4)  
9. Sammy Minor, Canon-McMillan (15-4)  
10. Devin Fallenstein, Ringgold (20-2)  

170 Pounds - Class AAA
1. Cody Wiercioch, Canon-McMillan (24-1)  
2. Kellan Stout, Mt. Lebanon (13-1)  
3. Noah Wilps, Chartiers Valley (10-4)  
4. Brandon Olszewski, Hampton (12-2)  
5. Ryan Hannon, Butler (11-0)  
6. Nate Painter, Franklin Regional (9-4)  
7. Damon Drositis, Hopewell (6-1)  
8. Andrew McRandal, Plum (10-3)  
9. Zac Herrle, McGuffey (11-5)  
10. Milton Kobaly, Belle Vernon (13-6)  

182 Pounds - Class AAA
1. Alex DeCiantis, North Allegheny (7-1)  
2. Adam Nickelson, Belle Vernon (16-0)  
3. Andrew Phipps, Norwin (15-3)  
4. Brent Blaharczyk, McGuffey (10-3)  
5. Tyler Worthing, Kiski Area (16-6)  
6. Raistlen Willett, Greensburg Salem (18-6)  
7. Robert West, Trinity (19-1)  
8. Luke Fournier, Elizabeth Forward (8-1)  
9. Sam Fallon, Central Catholic (10-8)  
10. Patrick Barcaskey, Moon (8-3)  

195 Pounds - Class AAA
1. Matt McCutcheon, Kiski Area (18-0)  
2. Jake Hart, Hampton (14-1)  
3. Alen Turcinhodzic, North Hills (13-3)  
4. Anthony Cable, Greensburg Salem (12-4)  
5. Zach Smith, North Allegheny (13-4)  
6. Nate Grygo, Bethel Park (15-5)  
7. Matthew Butler, Connellsville (11-8)  
8. Steve LaFrance, Canon-McMillan (11-7)  
9. Jack McGillick, Penn-Trafford (13-6)  
10. Travis Schmeling, Latrobe (7-5)  

220 Pounds - Class AAA
1. Alex Campbell, Canon-McMillan (23-4)  
2. Zach DeLuca, Central Catholic (18-7)  
3. Cole Macek, Montour (10-0)  
4. Dylan Miller, Connellsville (18-4)  
5. Layne Skundrich, North Allegheny (2-0)
6. James Keys, West Mifflin (12-4)  
7. Brett Zanotto, Franklin Regional (3-3)  
8. Devontae Evans, Baldwin (14-2)  
9. Jake DiGuilio, Plum (10-4)  
10. Ryan Steinstraw, McGuffey (9-5)  

285 Pounds - Class AAA
1. Shane Kuhn, Kiski Area (19-0)  
2. Damon Sims Jr., Hopewell (6-0)  
3. Noah Shulman, Hampton (13-4)  
4. Angelo Broglia, Canon-McMillan (22-6)  
5. Evan Seaman, Trinity (20-5)  
6. Tyler Lever, Fox Chapel (11-3)  
7. Thor Henze, Thomas Jefferson (12-2)  
8. Shea Beaumont, West Allegheny (4-2)  
9. Dan Watson, North Allegheny (11-5)  
10. Tyler Mears, Latrobe (12-5)  


106 Pounds - Class AA
1. Austin Griffiths, Southmoreland (10-1)  
2. Austin McDermitt, Burgettstown (11-1)  
3. Brendan Howard, Jefferson-Morgan (17-1)  
4. Jasper Wolfe, South Fayette (12-3)  
5. Jihad Ratliff, Valley (11-2)  
6. Noah Stoker, South Allegheny (11-3)  
7. Sheldon Phillips, West Greene (10-4)  
8. Alex Schork, Yough (8-4)  

113 Pounds - Class AA
1. Seth Carr, South Fayette (11-1)  
2. Zach Swarrow, Beth-Center (4-1)  
3. George Phillippi, Derry Area (18-2)  
4. Jake Rothka, Bentworth (9-2)  
5. Justo Hernandez, South Allegheny (13-2)  
6. Jacob Musco, Valley (12-2)  
7. Cody Charles, Yough (14-2)  
8. Ben Hritsko, Chartiers-Houston (10-7)  

120 Pounds - Class AA
1. Nathan Reckner, South Side Beaver (16-1)  
2. Mike Carr, South Fayette (5-3)  
3. Richie McGinnis, Chartiers-Houston (14-6)  
4. Josiah Hughes, Valley (9-2)  
5. Matthew Vickless, Bentworth (8-3)  
6. Mike Novak, Mt. Pleasant (17-5)  
7. Dante Botti, Yough (12-5)  
8. Damien Riley, Mapletown (7-2)  

126 Pounds - Class AA
1. Pat Dewitt, Valley (13-1)  
2. John Demaske, Jefferson-Morgan (5-1)  
3. Vince Vahaly, Bentworth (5-1)  
4. Damon Greenwald, Burrell (8-5)  
5. Greg Bulsak, South Park (13-4)  
6. Teddy Charletta, Yough (16-3)  
7. Evan Ban, Carlynton (9-4)  
8. Sam Talorico, Beaver (8-3)  

132 Pounds - Class AA
1. Jason Nolf, Kittanning (19-0)  
2. Nick Zanetta, Keystone Oaks (11-1)  
3. Shane Gentry, South Side Beaver (16-1)  
4. Jason Miller, Jefferson-Morgan (17-2)  
5. Jake Wentzel, South Park (11-2)  
6. John Andrejcik, Burrell (9-3)  
7. Trevor Wood, Bentworth (11-4)  
8. Shane Ging, South Fayette (10-6)  

138 Pounds - Class AA
1. Nick Gavazzi, Charleroi (12-0)  
2. Steven Edwards, Burrell (13-4)  
3. Brett Beltz, Keystone Oaks (7-5)  
4. Andy Yoder, Mt. Pleasant (9-5)  
5. Stephen Kotouch, Burgettstown (8-1)  
6. Nolan Wise, Highlands (4-2)  
7. Anthony Welsh, Beth-Center (10-6)  
8. Nick Kusich, Avella (10-2)  

145 Pounds - Class AA
1. Tanner Sutton, Chartiers-Houston (16-4)  
2. Matthew Johnston, West Greene (14-1)  
3. Phillip Marra, Burrell (8-4)  
4. Jason Stay, Beth-Center (12-2)  
5. George Rogers, Washington (8-3)  
6. Austin Mears, Mt. Pleasant (14-7)  
7. Brandon Keck, South Fayette (8-6)  
8. Drew Trybus, Keystone Oaks (8-2)  

152 Pounds - Class AA
1. Boe Bonzo, Freedom (12-2)  
2. Grant Fetchet, South Fayette (12-1)  
3. Corey Falleroni, Burrell (14-2)  
4. Taylor Jack, Kittanning (14-8)  
5. Bobby Long, Mt. Pleasant (10-4)  
6. Matthew Riggle, Beth-Center (8-5)  
7. Noah Kankoski, Valley (7-3)  
8. Jake McKee, Burgettstown (8-6)  

160 Pounds - Class AA
1. J.J. Walker, South Fayette (7-1)  
2. Bill Bowlen, Jefferson-Morgan (9-4)  
3. Marcus Davenport, Valley (7-5)  
4. Derek Hull, Chartiers-Houston (13-5)  
5. Mike Anderson, Yough (16-3)  
6. Matt Abbott, Burgettstown (6-4)  
7. Evan Haines, Mt. Pleasant (10-5)  
8. Joey Kelly, Derry Area (10-8)  

170 Pounds - Class AA                             
1. Michael Fetchet, South Fayette (12-0)  
2. Connor Payne, South Side Beaver (15-5)  
3. Lucas Richardson, Yough (14-3)  
4. Austin Piper, Mt. Pleasant (10-6)  
5. David Kinkaid, Chartiers-Houston (10-5)  
6. Dalton Rosta, Laurel (10-0)  
7. Dalton Wildman, West Greene (11-3)  
8. Jacob Robb, Kittanning (11-7)  

182 Pounds - Class AA
1. Dakota DesLauriers, Burrell (8-0)  
2. Dustin Conti, Jefferson-Morgan (13-0)  
3. Terrell Fields, Valley (11-1)  
4. Justin Overly, Mt. Pleasant (15-3)  
5. Brad Haney, South Fayette (9-5)  
6. Jimmy Saieva, Chartiers-Houston (8-7)  
7. Dakota Datz, Southmoreland (2-1)
8. Gary Fallecker, Yough (11-2)  

195 Pounds - Class AA
1. Garrett Vulcano, Chartiers-Houston (17-2)  
2. Cody Jacobs, West Greene (14-2)  
3. Christian Williams, Yough (14-2)  
4. Eli Holt, Mt. Pleasant (14-4)  
5. Zach Walker, South Fayette (9-1)  
6. Seth Hitchens, South Allegheny (11-2)  
7. Jake Fordyce, Bentworth (9-4)  
8. Brad Grinnen, Ellwood City (9-3)  

220 Pounds - Class AA
1. Jake Temple, Avella (11-1)  
2. Thomas Sever, Yough (16-2)  
3. Josh Kraushaar, Chartiers-Houston (13-7)  
4. Josh Lind, Mt. Pleasant (10-7)  
5. Tyler Cousins, Freedom (13-5)  
6. Logan Robb, Kittanning (10-7)  
7. Joey Kazalas, Keystone Oaks (9-4)  
8. Ryan Pendeville, Burgettstown (5-4)  

285 Pounds - Class AA
1. Alan Beattie, Burrell (15-4)  
2. Jake Beistel, Southmoreland (10-1)  
3. Trevin Bedilion, West Greene (10-5)  
4. Ian Wolfe, Jefferson-Morgan (13-6)  
5. Zach Richards, Burgettstown (7-2)  
6. Rob Wolak, South Park (6-2)  
7. David Grafton, Kittanning (7-6)  
8. Adam Beich, Derry Area (2-3)