Print

Wrestling: PG's Individual Rankings (Jan. 7)

Written by Ken Wunderley on .

Post-Gazette Wrestling Rankings

106 Pounds - Class AAA
1. Luke Pletcher, Latrobe (12-2)  
2. Gage Curry, North Hills (14-1)  
3. Brendan Price, Canon-McMillan (14-5)  
4. Scott Stossel, North Allegheny (10-4)  
5. Doug Gudenburr, Ringgold (18-2)  
6. Chris Eddins, Greensburg Salem (13-6)  
7. Mike Heinl, Shaler (9-2)  
8. Jared Rice, Fox Chapel (10-3)  
9. Tyler Kenney, Connellsville (6-5)  
10. Kevin Miller, Norwin (6-3)  

113 Pounds - Class AAA
1. Austin Headlee, Waynesburg (23-3)  
2. Ricky Cavallo, Hempfield (10-5)  
3. James Harrison, West Mifflin (11-0)  
4. Mitchell Hartman, Belle Vernon (10-2)  
5. Kevin Kinyua, Mt. Lebanon (10-3)  
6. Connor Foust, Butler (8-3)  
7. Mitchell Nagy, Kiski Area (11-6)  
8. Kyle Berk, Franklin Regional (9-5)  
9. Ben Lynch, Seneca Valley (7-1)  
10. Dante Bizzarri, West Allegheny (6-2)  

120 Pounds - Class AAA
1. Sam Krivus, Hempfield (11-3)  
2. Dom Forys, North Allegheny (13-1)  
3. Dalton Macri, Canon-McMillan (17-4)  
4. Vincenzo Joseph, Central Catholic (9-5)  
5. Blake Caudill, Butler (10-2)  
6. Ryan Hardaway, Kiski Area (12-1)  
7. Brendan Hasson, Belle Vernon (14-2)  
8. Logan Heinl, Shaler (13-1)  
9. Ryan Cunningham, West Allegheny (6-1)  
10. Phillip Mary, Peters Township (8-4)  

126 Pounds - Class AAA
1. Connor Schram, Canon-McMillan (18-3)  
2. Michael Kemerer, Franklin Regional (13-4)  
3. Tyler Walker, North Hills (15-0)  
4. Nathan Russo, Belle Vernon (14-2)  
5. Tyler Buckiso, Peters Township (11-2)  
6. Austin Shaw, Greensburg Salem (17-3)
7. Sean Perri, Mt. Lebanon (9-4)  
8. Jordan McGonigle, Shaler (9-3)  
9. Korey Caudill, Butler (9-4)  
10. A.J. Wilkins, Gateway (6-1)  

132 Pounds - Class AAA
1. Tyler Smith, Franklin Regional (14-3)  
2. Drew Walker, North Hills (13-2)  
3. Joel Pezze, Norwin (9-3)  
4. Italo Merante, Peters Township (9-2)  
5. Alec Hutchin, Canon-McMillan (11-6)  
6. Cody Houston, Butler (12-4)  
7. Corey Wilding, Upper St. Clair (9-4)  
8. Joey Alessandro, Hempfield (8-4)  
9. Jake Hartman, Shaler (10-3)  
10. Kenny Tarpley, Ringgold (14-4)  

138 Pounds - Class AAA
1. Josh Maruca, Franklin Regional (14-4)  
2. Ethan Kenney, Connellsville (8-4)  
3. Jesse Rodgers, North Allegheny (11-2)  
4. Justin Alexander, Central Catholic (21-6)  
5. Jake Shaffer, Latrobe (10-4)  
6. Filippo Crivelli, Hopewell (7-0)  
7. Malachi Krenzelak, Canon-McMillan (9-6)  
8. Paul Dunn, Bethel Park (9-5)  
9. Devan Evanovich, Peters Township (11-4)  
10. Eric Green, Plum (11-3)  

145 Pounds - Class AAA
1. Josh Shields, Franklin Regional (13-4)  
2. Cole Landowski, Kiski Area (16-1)  
3. Kevin Synan, Hampton (11-4)  
4. Chris Nuss, Central Catholic (12-8)  
5. Derek Verkleeren, Belle Vernon (11-3)  
6. Drew Landefeld, North Allegheny (5-5)  
7. Nate Hall, West Allegheny (8-0)  
8. Sean LaVella, Hempfield (7-2)  
9. Jake Mikovitz, Shaler (4-2)  
10. Brooks Wilding, Upper St. Clair (8-4)  

152 Pounds - Class AAA
1. Heath Coles, Norwin (10-2)  
2. Tyler Reinhart, Greensburg Salem (15-3)  
3. Kyle Skelly, Kiski Area (15-2)  
4. Kyle Coniker, Central Catholic (13-6)  
5. Devin Austin, Penn-Trafford (17-5)  
6. Dale Provance, Connellsville (7-4)  
7. Zach Kocak, Hampton (9-3)  
8. Will Pihiou, Canon-McMillan (8-6)  
9. Tyler Heasley, Fox Chapel (10-2)  
10. Dan Santia, Hopewell (7-2)  

160 Pounds - Class AAA
1. Zack Zavatsky, Latrobe (12-1)  
2. Zach Voytek, Greensburg Salem (18-1)  
3. Dom Nania, Hempfield (9-4)  
4. Jonathan Avon, North Hills (10-0)  
5. Austin Bell, Belle Vernon (17-2)  
6. Josh Bahr, West Allegheny (8-0)  
7. Devin Fallenstein, Ringgold (19-2)  
8. Brendan Burnham, Pine-Richland (7-1)  
9. Ben Schweiger, North Allegheny (5-1)  
10. Dmitry Wilding, Upper St. Clair (10-2)  

170 Pounds - Class AAA
1. Cody Wiercioch, Canon-McMillan (18-1)  
2. Kellan Stout, Mt. Lebanon (11-1)  
3. Damon Drositis, Hopewell (3-0)  
4. Brandon Olszewski, Hampton (11-1)  
5. Noah Wilps, Chartiers Valley (9-4)  
6. Ryan Hannon, Butler (9-0)  
7. Dakota Lange, Kiski Area (13-5)  
8. Clay Byerly, North Allegheny (5-2)  
9. Daniel Walters, Greensburg Salem (9-4)  
10. Austin Davidson, Gateway (9-4)  

182 Pounds - Class AAA
1. Adam Nickelson, Belle Vernon (15-0)  
2. Andrew Phipps, Norwin (13-3)  
3. Brent Blaharczyk, McGuffey (9-3)  
4. Tyler Worthing, Kiski Area (14-6)  
5. Zach Smith, North Allegheny (11-4)  
6. Raistlen Willett, Greensburg Salem (16-6)  
7. Patrick Barcaskey, Moon (5-2)  
8. Jarrod Browne, Upper St. Clair (6-3)  
9. Rich Giovenetti, Fox Chapel (9-3)  
10. Zack Weaver, Butler (10-4)  

195 Pounds - Class AAA
1. Matt McCutcheon, Kiski Area (16-0)  
2. Jake Hart, Hampton (13-1)  
3. Alex DeCiantis, North Allegheny (5-1)  
4. Alen Turcinhodzic, North Hills (12-3)  
5. Anthony Cable, Greensburg Salem (10-4)  
6. Nate Grygo, Bethel Park (12-5)  
7. Matthew Butler, Connellsville (7-6)  
8. Elliot Baran, Ambridge (5-3)  
9. Steve LaFrance, Canon-McMillan (7-7)  
10. Jack McGillick, Penn-Trafford (13-6)  

220 Pounds - Class AAA
1. Alex Campbell, Canon-McMillan (16-4)  
2. Cole Macek, Montour (6-0)  
3. James Keys, West Mifflin (9-3)  
4. Noah Shulman, Hampton (12-4)  
5. Kasey Teyssier, West Allegheny (6-2)  
6. Jake DiGuilio, Plum (8-3)  
7. Jake McClarnon, Kiski Area (7-5)  
8. Devontae Evans, Baldwin (6-1)  
9. Maurice Slinger, Upper St. Clair (11-3)  
10. Calvin Sittig, Ambridge (3-3)  

285 Pounds - Class AAA
1. Shane Kuhn, Kiski Area (17-0)  
2. Damon Sims Jr., Hopewell (2-0)  
3. Zach DeLuca, Central Catholic (17-7)  
4. Angelo Broglia, Canon-McMillan (18-5)  
5. Thor Henze, Thomas Jefferson (8-1)  
6. Evan Seaman, Trinity (5-1)  
7. Tyler Lever, Fox Chapel (11-2)  
8. Dan Watson, North Allegheny (10-4)  
9. Zeynul Zaynullayev, Mt. Lebanon (9-4)  
10. Pat Kline, Pine-Richland (6-2)  


106 Pounds - Class AA                             
1. Austin Griffiths, Southmoreland (9-1)
2. Austin McDermitt, Burgettstown (10-1)
3. Brendan Howard, Jefferson-Morgan (16-1)
4. Jasper Wolfe, South Fayette (11-3)  
5. Jihad Ratliff, Valley (6-2)  
6. Noah Stoker, South Allegheny (10-3)  
7. Sheldon Phillips, West Greene (9-4)  
8. Alex Schork, Yough (6-3)  

113 Pounds - Class AA
1. Cody Charles, Yough (13-1)  
2. Jake Rothka, Bentworth (8-2)  
3. George Phillippi, Derry Area (14-2)  
4. Kevin Chaussard, South Fayette (4-2)  
5. Justo Hernandez, South Allegheny (12-2)  
6. Jacob Musco, Valley (5-2)  
7. John Dennis, Burgettstown (7-4)  
8. Ben Hritsko, Chartiers-Houston (8-5)  

120 Pounds - Class AA
1. Nathan Reckner, South Side Beaver (12-1)  
2. Seth Carr, South Fayette (10-1)  
3. Richie McGinnis, Chartiers-Houston (11-4)  
4. Zach Swarrow, Beth-Center (3-1)  
5. Josiah Hughes, Valley (5-2)  
6. Mike Novak, Mt. Pleasant (15-5)  
7. Matthew Vickless, Bentworth (7-3)  
8. Dante Botti, Yough (12-3)  

126 Pounds - Class AA
1. Pat Dewitt, Valley (7-1)  
2. John Demaske, Jefferson-Morgan (4-1)  
3. Vince Vahaly, Bentworth (4-1)  
4. Teddy Charletta, Yough (15-2)  
5. Mike Carr, South Fayette (4-3)  
6. Damon Greenwald, Burrell (6-5)  
7. Greg Bulsak, South Park (12-4)  
8. Evan Ban, Carlynton (6-4)  

132 Pounds - Class AA
1. Jason Nolf, Kittanning (17-0)  
2. Nick Zanetta, Keystone Oaks (8-1)  
3. Shane Gentry, South Side Beaver (12-1)  
4. Jason Miller, Jefferson-Morgan (16-2)  
5. Jake Wentzel, South Park (10-2)  
6. Trevor Wood, Bentworth (10-4)  
7. John Andrejcik, Burrell (8-3)  
8. Wade Blackmon, West Greene (10-4)  

138 Pounds - Class AA
1. Nick Gavazzi, Charleroi (7-0)  
2. Steven Edwards, Burrell (11-4)  
3. Nick Kusich, Avella (5-2)  
4. Brett Beltz, Keystone Oaks (7-5)
5. Stephen Kotouch, Burgettstown (7-1)  
6. Wes Bartholomew, Avonworth (11-5)  
7. Taylor Wentzel, South Park (8-4)  
8. Ben Palermo, Beaver (6-2)  

145 Pounds - Class AA
1. Tanner Sutton, Chartiers-Houston (12-3)  
2. Matthew Johnston, West Greene (13-1)  
3. Phillip Marra, Burrell (8-4)  
4. Jason Stay, Beth-Center (11-2)  
5. George Rogers, Washington (7-3)  
6. Austin Mears, Mt. Pleasant (14-7)  
7. Tyler Murphy, Riverview (6-1)  
8. Ryan Spano, Yough (8-6)  

152 Pounds - Class AA
1. Boe Bonzo, Freedom (9-2)  
2. Grant Fetchet, South Fayette (11-1)  
3. Corey Falleroni, Burrell (14-2)  
4. Taylor Jack, Kittanning (12-8)  
5. Bobby Long, Mt. Pleasant (9-4)  
6. Drew Trybus, Keystone Oaks (8-2)  
7. Matthew Riggle, Beth-Center (8-4)  
8. Doug Stange, Yough (10-4)  

160 Pounds - Class AA
1. J.J. Walker, South Fayette (6-1)  
2. Derek Hull, Chartiers-Houston (8-4)  
3. Nico Brown, Beth-Center (9-4)  
4. Marcus Davenport, Valley (3-3)  
5. Mike Anderson, Yough (14-3)  
6. Evan Haines, Mt. Pleasant (9-5)  
7. Bill Bowlen, Jefferson-Morgan (8-4)  
8. Tristan Nicholson, Burgettstown (8-4)  

170 Pounds - Class AA
1. Michael Fetchet, South Fayette (11-0)  
2. Connor Payne, South Side Beaver (11-4)  
3. Lucas Richardson, Yough (12-3)  
4. Dylan Clark, Valley (4-3)  
5. Brendan Glover, West Shamokin (6-1)  
6. Dalton Rosta, Laurel (7-0)  
7. Dalton Wildman, West Greene (10-3)  
8. David Kinkaid, Chartiers-Houston (9-5)  

182 Pounds - Class AA
1. Dakota DesLauriers, Burrell (6-0)  
2. Dustin Conti, Jefferson-Morgan (12-0)  
3. Terrell Fields, Valley (5-1)  
4. Justin Overly, Mt. Pleasant (14-3)  
5. Brad Haney, South Fayette (8-5)  
6. Freddie McKissick, Carlynton (6-2)  
7. Gary Fallecker, Yough (9-2)  
8. Jake Hoyman, Derry Area (8-4)  

195 Pounds - Class AA
1. Garrett Vulcano, Chartiers-Houston (12-2)  
2. Eli Holt, Mt. Pleasant (13-4)  
3. Cody Jacobs, West Greene (13-2)  
4. Jake Fordyce, Bentworth (8-4)  
5. Christian Williams, Yough (13-1)  
6. Zach Walker, South Fayette (8-1)  
7. Seth Hitchens, South Allegheny (10-2)  
8. Brad Grinnen, Ellwood City (7-2)  

220 Pounds - Class AA
1. Jake Temple, Avella (6-1)  
2. Thomas Sever, Yough (14-2)  
3. Josh Lind, Mt. Pleasant (10-7)  
4. Tyler Cousins, Freedom (10-3)  
5. Josh Kraushaar, Chartiers-Houston (8-5)  
6. Logan Robb, Kittanning (8-7)  
7. Joey Kazalas, Keystone Oaks (6-4)  
8. Trevor McIntyre, Fort Cherry (6-2)  

285 Pounds - Class AA
1. Jake Beistel, Southmoreland (10-1)  
2. Alan Beattie, Burrell (12-4)  
3. Trevin Bedilion, West Greene (9-5)  
4. Ian Wolfe, Jefferson-Morgan (13-6)  
5. Zach Richards, Burgettstown (6-2)  
6. David Grafton, Kittanning (5-6)  
7. Brett Templeton, Keystone Oaks (6-2)  
8. Josh Stewart, Ellwood City (6-2)